TIC HOLDING Header
  • USD 28.921
  • EUR 31.485
  • Altın 1923.794
  • BIST 100 8061.79
  • Spor

Beşiktaş'ın borcu yaklaşık 6 milyar 697 milyon lira olarak açıklandı

Beşiktaş Kulübünün borcunun, 6 milyar 696 milyon 974 bin 534 lira olduğu duyuruldu.
Beşiktaş'ın borcu yaklaşık 6 milyar 697 milyon lira olarak açıklandı
AA - BJK Akatlar Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantıya, siyah-beyazlı kulübün divan kurulu başkanı Tevfik Yamantürk, Başkan Ahmet Nur Çebi ile yönetim kurulu ve divan kurulu üyeleri katıldı.

Tevfik Yamantürk, yaptığı konuşmada, Beşiktaş'ın kendi ayakları üzerinde duracak şekilde yapılanması gerektiğini belirterek, "Beşiktaş'ımızın Çinliler, Araplar ve Rus oligarklar tarafından alınması mı istiyoruz ya da sahibi biz Beşiktaşlılar olarak mı kalacağız? Burada bir tercihte bulunacağız. Gelirimiz, taş çatlasa 60 milyon avro. Tuhaf tuhaf rakamlarla yaşamamız mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Siyah-beyazlı kulübün başkanlığına aday olacağı şeklindeki iddialara ilişkin de görüşlerini aktaran Yamantürk, "Sağda, solda duyuyoruz ve okuyoruz. Diyorlar ki '100 milyon avroyla geliyor'. Bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Böyle rakamlara telaffuz etmek bana yakışmaz. Doğru değil." diye konuştu.

Denetim Kurulu Üyesi Şentürk: 6,9 milyar brüt, 6,7 milyar TL de net borcumuz var
Denetim Kurulu Üyesi Özgür Şentürk, mali konularla ilgili üyeleri bilgilendirdi.

Şentürk, siyah-beyazlı kulübün 31 Mayıs 2023 itibarıyla borcunun 6 milyar 696 milyon 974 bin 534 lira olduğunu kaydetti.

Denetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, borcun açıklanmasının öncesinde yaptığı konuşmada, siyah-beyazlı kulübün borcunun kontrol edilebildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Beşiktaş'ın değişmeye ihtiyacı var. Geleneksel yönetim şekliyle, geleneksel gelirleriyle finansal tablonun döndürülmez olduğunu görüyoruz. Son divan kurulu toplantısında borcun kontrol edilebildiğini söylemiştik. 6,9 milyar brüt, 6,7 milyar TL de net borcumuz var. Bunun da yarısı finansal borçlardan oluşuyor. Bu planlamada ilk olarak borcu yönetmek ve kontrol etmemiz gerekiyordu, birinci aşamayı tamamladık. Beşiktaş'ın finansal olarak başarılı olması, sürdürülebilir başarının en temel kriteri olan finansal sürdürülebilirliği sağlamak için gelirleri arttırmamız gerekiyor. Beşiktaşlılar olarak artık kavgayı bırakmamız gerekiyor. Biz ayrıştığımız sürece dışarıda rekabet edemeyiz. Beşiktaş'ın hedefinin sadece Türkiye'de kupa olmaması gerekiyor. Beşiktaş'ın Avrupa'da da kupayı hedeflemesi lazım. Türk sporundaki gelirlerin yüzde 60'ı artık sabit. Ticari gelirler ise sizin kontrolünüzde. Beşiktaş'ın avro bazında 240 milyon avro civarı borcu var. Beşiktaş 2017 yılında 220 milyon avro gelir elde etti. Beşiktaş'ın potansiyel geliri bugünkü borcu kadar. Potansiyelimizi kullanabiliriz."

Beşiktaş Başkanı Çebi: Seçim gerekiyorsa, oturur konuşuruz, mayıs ayında tartışırız
Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübün divan kurulu toplantısında birçok konuda açıklamada bulundu.

Seçimli genel kurul çağrılarıyla ilgili konuşan Çebi, "Olağanüstü seçim isteyenler var. İstenebilir. Beşiktaş'ın başkan adaylarının çok olması önemli. Bu, bize fayda sağlar. Beşiktaş'a başkan olacak adayları üzecek herhangi bir şey yapmam. Çünkü yarın onlardan birine 'Başkanım' diyeceğim. Onları kucaklayacağım, hatta destek dahi olacağım. Seçim gerekiyorsa, oturur konuşuruz, mayıs ayında tartışırız. Gerekirse seçime de gideriz. Hiç sorun değil. Benim için konu Beşiktaş ise gerisi teferruattır. Şu şampiyonluk yolunda lütfen birlik ve beraberliği sağlayalım. Sonra sandığı koyar ve gereken değerlendirmeyi yaparız. Bundan kaçmayacağım." ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kuruluna (MHK) eleştiride bulunan Ahmet Nur Çebi, "TFF'nin MHK'sinin içindeki bazı hakemlerle sorunumuz var. Bunlar beceremiyor, yapamıyorlar. 'Bu hakemler gitsin.' diyen tek kulüp başkanıyım. Diğer kulüplerin hakemlerle ilgili ağzını açmaya hakkı yok. Bunu bir tek ben söyleyebilirim." diye konuştu.

"Kulübün borcu bana göre 6 milyar lira"
Çebi, Beşiktaş Kulübün şirketlerle beraber borcunun 6 milyar lira olduğunu savundu.

Mali anlamda iyi bir durumda olmadıklarının altını çizen Başkan Çebi, şu görüşlerini paylaştı:

"Çok parlak bir durum yok. Ancak diğerlerinden daha iyi durumdayız. 2 milyar lira borç, elimizde olmayan sebeplerden kaynaklı. Birinci hedefim hayatta kalmak ve faaliyetlerimizi sürdürmek. Zor şartlarda kupalar aldık ama bir pandemi vardı. Pandeminin etkisinin kulübe maliyeti 30 milyon avro, artan kurun etkisi 18 milyon avro, ekstra vergi yükü 25 milyon lira, kadro dışı futbolculardan da 31 milyon avro. Yayın haklarımız 40 milyona avro aşağı geldi. 144 milyon avro, elimizden olmayan nedenlerden kasamıza giremeyecektir. Kulübün borcu bana göre 6 milyar lira. Beşiktaş'ın borcunun şirketlerle beraber 6 milyar lira civarında olduğunu söyleyebiliriz. Mal varlığımızın değerinin 2 milyar lira artması da pozitif bir durum."

"Bu sezon şampiyon olacağız"
Siyah-beyazlı futbol takımıyla ilgili Ahmet Nur Çebi, çok iyi bir kadro kurduklarını ve bu sezon şampiyon olacaklarını belirtti.

Şenol Güneş yönetiminde son 24 maçta 20 galibiyet ve 4 beraberlik yaşadıklarını hatırlatan Çebi, "Biz bu sezon şampiyon olacağız. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım. Futbolcularımızı rahatsız edecek davranışlar içinde bulunmayalım." değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan'da ödenen transfer ücretleri yüzünden maaş bütçelerini 38 milyon avroya yükseltmek zorunda kaldıklarını aktaran Başkan Çebi, stat isim sponsorluğuyla ilgili de gelecek hafta imza töreni düzenleyeceklerini kaydetti.

Eski Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Arat: Beşiktaş yönetimi, mesnetsiz şekilde komplo kurulduğunu iddia ediyor
Siyah-beyazlı kulübün 2023 yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan eski Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Hasan Arat, yönetimin camia üyelerini zan altında bıraktığını iddia ederek, "Beşiktaş yönetimi, mesnetsiz şekilde komplo kurulduğunu iddia ediyor. Kendi camiasının üyelerini zan altında bırakıyor. Taraftarı kendilerine komplo kurmakla, sosyal medyada kendilerini eleştirenleri trol olmakla itham ediyor. 'Taraftar şapkasını önüne koyup düşünsün.' şeklinde hitapta bulunuyor. Şapkayı önüne koyup düşünmesi gereken bir merci varsa bu da yönetimdir, taraftar değildir." diye konuştu.

Kulüp Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin düzenlediği son basın toplantısına göndermede bulunarak şunları kaydetti:

"Siz dilediğiniz kişiye dilediğiniz şekilde iftira atamazsınız. Türkiye bir hukuk devletidir. Mikrofonların önünde 10 gün önce söylediğiniz mesnetsiz ifadeler TCK 267. maddesine göre suçtur. Beşiktaş Tüzüğü'nün 47. maddesine aykırıdır. Mikrofona geçip iftira atıyorsunuz, kulübün internet sitesinden bu cümleleri çıkarıyorsunuz. Umarım söylediklerinizden pişmanlık duyarak çıkarmışsınızdır. Beşiktaş camiası beni iyi tanır. Neleri asla yapmayacağımı da iyi bilir. Ben bu kulübe 19 yaşında geldim. 22 yıldır nerede olduğumu soruyorsunuz. 7 numaralı formam Akatlar'da Beşiktaş müzesinde duruyor. Ay-yıldızlı Beşiktaş armasını uluslararası karşılaşmalarda taşıdım. Hayatımdaki ilk maaşı 44 yıl önce Beşiktaş'tan aldım. Beşiktaş sayesinde okudum ve sporculuk yaptım. Sporcu geçmişi olan bir yönetici olarak Seba döneminde ikinci başkanlık yaptım. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Avrupa Olimpiyat Komitelerinde milli görevde bulundum ve bu görevlere devam ediyorum. Ben hep buradaydım. Biz hepimiz Beşiktaş sayesinde buradayız. Beşiktaş'ın kimseye borcu yoktur, buradaki herkesin Beşiktaş'a borcu vardır. Bana 'Bu kulüp babanızın çiftliği mi?' diye cümle sarf ettiniz. Babam memurdu, çiftliği yoktu; bana sadece onur ve şeref bıraktı. Bir daha babam hakkında böyle bir lafı ağzınıza almayın."

"Bu camia şans ve şans verdi. Eser ortada ışık pek de görülmüyor"
"Beşiktaş'ı kimse kendi çiftliği gibi yönetemeyecek" diyen Arat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir önceki dönemde ikinci başkanken kulüp kasasına gizlediğiniz Ernst and Young raporlarını açıklamayan sizin yönetiminiz değil mi? Bu camianın evlatları malum terör örgütleri tarafından evinden alınırken neredeydiniz? Gençlerimiz Çarşı davasında yargılanırken neredeydiniz? Fulya'da 95 milyon zarar var deyip sonra Fulya davasının buhar olmasını sağlayan kimlerdi. Genel kurul üyelerinin mahkemede kazandığı 515 milyon liralık bütçe aşım davasını neden üst mahkemeye taşıdınız? Kulüp yöneticilerinin kulübe milyonlarca liralık fatura kesmesine göz yuman sizin yönetimleriniz değil miydi? KPMG raporlarını hiçbir yetkili kurulumuzla paylaşmayarak şahsi kasanızda tuttuğunu söyleyen siz değil midiniz? Beşiktaş'ı kimse kendi çiftliği gibi yönetemeyecek. Bu göreve yeni gelmediniz, 12 yıldır en üst düzeyde bu görevdesiniz. Bu camia şans verdi. Eser ortada, ışık pek de görülmüyor. Bu kulüp bize şehitlerimizden, Şeref beylerden, Hakkı Yetenlerden, kulüp terörün eline geçmesin diye bizi göreve çağıran Süleyman Seba'dan emanet. Beşiktaş'ı dünyanın en kurumsal kulüplerinden biri yapmaya söz verdik. Çıktığımız yolu artık Beşiktaşlıların yoludur."
Yorum Yazın