DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Teknoloji

Türkiye siber saldırı altında!

Başta Garanti Bankası olmak üzere bazı Türkiye merkezli sitelere siber saldırı yapıldı. Bu yüzden bazı Türk siteler halen çalışmıyor.
Türkiye siber saldırı altında!
27 Ekim 2019 sabah saatlerinde başlayan ve 100 GB büyüklüğünde olduğu tahmin edilen siber saldırılarda başta Garanti Bankası olmak üzere Türk sitelerinin hedef alındığı görülüyor. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının da saldırılardan nasibini aldığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Yapılan saldırıların ağırlıklı olarak Garanti Bankası'nı hedef almış olduğu görülüyor. Bu saldırılar sonucunda Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell altyapılarında kısmı çökmeler yaşandı.

Türkiye siber saldırı altında!

Yaşanan saldırı Garanti Bankası'nın hem internet sitesini hem mobil bankacılık uygulamasını etkiledi. Haberi hazırladığımız saatte hem site hem uygulamaya erişilemiyordu. Öte yandan akşam saatlerinde Garanti Bankası Twitter hesabından aşağıdaki mesaj paylaşıldı.Türkiye siber saldırısı devam ediyor

Öğleden sonraki saatlerde başlayan Türkiye siber saldırı girişimi devam ediyor. GSM şirketleri ve bankalar haricinde diğer web sitelerinde de kısmi erişim kaybı yaşatan bu durumun ne zaman giderileceği ise henüz bilinmiyor.

Söz konusu saldırıların nereden ve kimler tarafından yapıldığının bilinmezliğini koruduğunu belirtelim. Özellikle sosyal medya üzerinden Turkcell‘in Dijital Operatör ve Platinum uygulamalarının da zaman zaman açılmadığı veya yavaş açıldığı bilgisi de paylaşılıyor.

"parsecuremap" olarak adlandırılan siber saldırıların belirtildiği internet sitesinde Türkiye'ye yapılan saldırılar görüntülenmekte.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın