• Yaşam

‘En candan’ hediye anneye

Onların ‘Anneler Günü’ hediyesi, kızlarının verdiği ‘ikinci hayat’ oldu.
‘En candan’ hediye anneye
İnternet Haber Servisi - Evlatlarından alınan karaciğer parçası ile hayata tutunan iki anne sağlığına kavuşurken, evlatlar da bir özel günü daha birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadı.

Nakilleri yapan Doç. Dr. Murat Kılıç, 4 kadının da durumunun iyi olduğunu söyledi.

Aydın ve İzmir'de karaciğer nakli olmayı bekleyen annelerine dokularını veren iki kadın, annelerinin yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayarak özel bir Anneler Günü hediyesi verdi.

Aydın'da yaşayan iki çocuk annesi Beyzide Topaloğlu, yıllardır gördüğü tedavilerden sonuç alınamayınca nakil olması gerektiğine karar verildi.

Yapılan tetkiklerde 36 yaşındaki kızı Feyza Topaloğlu'nun kendisine karaciğer dokusunu verebileceği belirlenen anne, ocak ayında yapılan nakil ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

"BİR AN DÜŞÜNMEDİM"

Kızından aldığı dokuyla hayata tutunan bir diğer anne de 3 çocuk 4 torun sahibi 64 yaşındaki Gülşen Erikli oldu.

İzmir'de 5 yıl önce "otoümmin hepatit" tanısı konan Erikli, İzmir Kent Hastanesi'nde mart ayında 40 yaşındaki kızı Yeliz Erikli'nin verdiği karaciğer dokusuyla yeniden hayata tutundu.

Anneler ve kızları, Anneler Günü öncesi kontrol muayeneleri için hastanede bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı buluşmada gazetecilere açıklama yapan Beyzide Topaloğlu, yeniden sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek, "Ben ona can verdim ama o bana ikinci hayat verdi. Benim üzerimde çok hakkı var." dedi.

Feyza Topaloğlu da annesiyle ilk defa bu kadar duygusal bir Anneler Günü yaşadıklarını söyledi.Yıllarca annesini her an kaybetme korkusu yaşadığını anlatan Topaloğlu, "Annem nakilden önce adeta ölüm döşeğindeydi. Anneme donör olmak konusunda bir dakika bile düşünmedim. Çok mutluyum". diye konuştu.

"ONU KAYBEDEMEZDİM"

Kızından nakledilen karaciğer dokusuyla hayata dönen diğer anne Gülşen Erikli ise önceleri kızından böyle bir fedakarlığı kabul etmek istemediği ama başka çaresinin kalmadığını belirtti.

Annesi yeniden elinden tuttuğu için mutlu olduğunu dile getiren Yeliz Erikli, "Ben hiç düşünmedim, annemi kaybetmeye hazır değildim. Annemin yaşamasını istedim." ifadelerini kullandı.

Nakilleri gerçekleştiren Doç. Dr Murat Kılıç da hastalarının sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.
Yorum Yazın