alexa verify

Özge babasının yaptığı protez bacakla koşacak

Özge babasının yaptığı protez bacakla koşacak
Giriş Tarihi: 17.05.2019 10:46 0

Antalya'da 6.5 aylık dünyaya gelip, 13 günlükken sol bacağı kesilen 6 yaşındaki kızı Özge'nin yürüyebilmesi için evinin tavanına 150 lira maliyetle kurduğu düzenekle kızına yürümeyi öğreten alüminyum doğrama ustası Ali İhsan Yıldırım, bu sefer kızının koşabilmesi için protez parçalarını birleştirip koşma protezi geliştirdi.

Haber: - EVDE MAKARA SİSTEMİ

Kepez'de yaşayan alüminyum doğrama ustası Ali İhsan Yıldırım (40) ve eşi İlknur Yıldırım'ın (36) 'Özge' ismindeki bebekleri 1 Ocak 2013'te 6.5 aylık doğdu. Kuvözde bacağına takılan kateter nedeniyle sol bacağını diz kapağından kaybeden minik kızın fizik tedavi ve protez ihtiyaçlarını Antalya Büyükşehir Belediyesi karşıladı.

Ama Özge koşabilmek de istiyordu ve bu dileğini babasına söyledi. Baba Yıldırım bir arkadaşından edindiği protez parçalarını tamir ederek, doğrama atölyesinde kızının bacak ölçüsüne göre koşmayı kolaylaştıracak yay eklentisi gibi ek parçalarla yeni protezi üretti.

Yıldırım, ardından ilk test yürüyüşünü kızıyla birlikte sokakta gerçekleştirdi. "Evdeki düzeneği koşma çalışmalarımızda da kullanacağım" diyen Yıldırım, "O biraz alıştıktan sonra daha uzun mesafeli olanı yapacağım. Maliyeti yok, arkadaşımdan hediye aldığım kırık protezi tamir ettim. Evde yürümeyi öğrettiğim gibi şimdi de kızıma koşmayı öğreteceğim." dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90