08.01.2018 18:26 Güncelleme Tarihi: 08.01.2018 20:03

2019 Seçimleri kolay olmayacak, acil eylem planı gerekli

2019 Seçimleri kolay olmayacak, acil eylem planı gerekli

Değerli Dostlar,
Son iki yazımda, Abdullah Gül’ün adaylığını incelemiştik. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile  1 Kasım Genel seçimleri oy oranları baz alındığında, Muhalefet partileri tarafından daha doğrusu CHP tarafından  desteklenen bir adayın kazanması için muhakkak surette, AK Parti seçmenlerinden de oy alması gerektiğini belirtmiştik.

Bu nedenle, Gül formülü ortaya atıldı ve gündemde sıcaklığını korumakta ancak, Ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini kendisinin ve partisinin menfaatlerinden her zaman üstün tutan büyük Devlet adamı Devlet Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı” söylemi ve hamlesinden sonra da CHP destekçisi bir adayın kazanma şansının olmadığını belirtmiştik.

Lakin, bu durum AK Parti taraflarında rehavete dönüşmemelidir. Siyasi tarihimiz müteaddit defalar “Odunu koysak seçilir” hezimetlerine sahne olmuştur. Bu hezimeti vaktiyle Adnan Menderes de yaşamıştı.

2009 seçimlerinde,  Şanlıurfa’da AK Parti de yaşamıştır. Şanlıurfa gibi AK Parti'nin kalesi olan bir şehirde, bağımsız bir aday olan Fakıbaba, aşiretlere, 7 AK Parti vekiline ve Terör örgütüne rağmen Belediye başkanlığını kazanmıştı.

Bu nedenle;

- İstikrarın sürmesi adına,

- 15 yıldır kazanılan kazanımların devam etmesi adına acilen alınması gereken tedbirleri, reçeteleri sizlerle paylaşmayı bir görev addediyorum.

İşte 2019’un  reçeteleri;

1- Büyük Cumhur İttifakı çalışmaları sessiz ve derinden ama sürekli olarak devam etmelidir olgunlaştırılmalıdır.

Bu süreci baltalamaya çalışan, şer ve fitne odaklarına  fırsat verilmemelidir.

Bu ittifak sadece MHP ve AK Parti ittifakı olarak görülmemeli, BBP ve bazı sivil toplum kuruluşları da dahil edilmelidir.

Enaniyet hastalığına yakalanmış olan Saadet Partisi yöneticilerine rağmen Saadet ve Milli Görüş tabanı ile sıcak ilişkiler devam etmelidir.

2- Acilen bir Acil Eylem Planı hazırlanmalıdır.

Ülkemiz, gezi olaylarından bu yana, sürekli uluslararası operasyonlara maruz kalmaktadır. Gezi olayları, terör olayları, 17-25 Aralık operasyonları, Suriye ve Irak operasyonları, 15 Temmuz Hain darbe kalkışması, 4 milyon mültecinin barındırılması ve beslenmesi vs olaylar nedeniyle bir türlü ekonomiye odaklanma yaşanamamıştır.

Bu nedenle, 2018 ve 2019 yıllarını da kapsayan, ekonomik ve sosyal tedbirleri içeren bir Acil Eylem planı hazırlanmalıdır. Bu plan yerli ve yabancı sermaye açısından da güven verici olacaktır.

Unutmayalım, AK Parti döneminin en başarılı dönemi “Acil Eylem Planı” nın yapıldığı 2003-2007 dönemidir.

3- Kadınları ve gençlere hitap edemezseniz seçim kazanamazsınız.

80 milyon olan nüfusumuzun yüzde 49,8’i kadınlardan oluşmaktadır.

2016 yılı rakamlarına göre,15-24 yaş arasındaki genç nüfusun sayısı 12 milyon 989 bin 42’dir. Genç nüfus, toplam nüfusun yüzde 16,3'üne karşılık gelmektedir.

AK Parti’nin en önemli gücü kadın ve gençlik  kolları idi. Kadın ve gençlerdeki amatör ruh idi. Bu ruhu ne derece muhafaza ediyoruz sorgulanmalıdır. Tekrar kadın ve gençlere yönelinmelidir.

Büyük Cumhur İttifakının bir gereği olarak, STK’ların da bu sürece dahil edilmesi ile amatör ruhu kazanma yolu sağlanmalıdır.

4- Büyükşehirleri alamazsanız kaybedersiniz.

Artık şehirli bir Türkiye ile karşı karşıyayız. 2016 rakamlarına göre Toplam nüfusun yüzde 92,6’sı il ve ilçelerde yaşamaktadır.

Özellikle 10 büyük şehri alamazsanız iktidar olamazsınız. Behemahal bir büyükşehir masası kurulmalıdır.

5- Üreten kesime destek olmadan seçim kazanamazsınız.

Toplam çalışan sayısının 13 milyonu işçilerden oluşmaktadır. Sadece eşleri ile beraber 26 milyon seçmen demektir.

3 milyon memur, sadece eşleri ile beraber 6 milyon seçmen demektir.

Emekli sayısı ise 7 milyonu bulmaktadır.

Toplam işletmelerin yüzde 99’u KOBİ’lerden oluşmaktadır.

Esnafa, KOBİ’lere, işçi, memur ve emeklilerine yönelik çözümler geliştirilmelidir.

6- Bürokrasideki yorgunları, gücü hazmedememiş şımarık Devlet Ricali değiştirilmediği takdirde seçimlerde vad edilen hiçbir şey realize olmadığı için başarılı olamazsınız.

İlle benim adamım hastalığından kurtulmazsanız 2019 çok çetin geçecektir.

Liyakat ve sadakat dengesini iyi ayarlamazsanız, kendi ayağınıza kurşun sıkarsınız.

7- Aday seçiminde anket ve temayüllere uygun adaylar bulursanız kazanırsınız.

Tabanla bütünleşen, şaibesiz ve liyakatli adaylar sizleri ve partinizi büyütecektir.

Bu vesile ile, 2018 yılı eski yıllardan daha iyi olması temennisiyle Allah'a emanet olun sevgili dostlarım.