İrfan Salcı

İrfan Salcı

Cumhurbaşkanı ne diyor, Kurumlar ne yapıyor?

Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Ekim 2018 tarihinde bir genelge yayınlamıştı. Genelgenin amacı; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve amirlerin, kamuya iş yapan ve kamu dairelerine işi düşen vatandaşların işini “kolaylaştırmak” için çalışmalarını sağlamaktı.
Cumhurbaşkanı ne diyor, Kurumlar ne yapıyor?

Ülkemizde devlet dairelerinde işler nasıl yürüyor bilmem. Ancak Kastamonu’da işleri kolaylaştırmak şöyle dursun, zorlaştırmanın yollarını arayan personel ve kurumlar olduğu hakkında çok ciddi duyumlar almaktayız.

Devletimiz ve Hükümetimiz herkesin ve her kesimin ortak şikâyeti olan kriz ortamından ülkeyi bir an önce çıkartmak, ülkemizdeki üretim eksikliğine çareler üretmek adına, kalkınma adına üretim ve yatırım teşvik paketleri hazırlayarak ekonomik canlılık, milli gelirde ve istihdamda sürdürülebilir bir ivme yakalamak için sürekli bir çaba içindedir ve bu genelge de elbette bu hedefleri ertelemeden yakalamak için yayınlamaktadır. Bu amaçla yerli ve milli sermayenin üretim ve istihdama katılması çabalarından başka yabancı sermayenin ülkemize girip üretim ve istihdama katkı sağlaması için de oldukça yoğun çabalar sarf edildiği de herkesin ve her kesimin malumudur. Hükümetler de bunun için vardır zaten.

Devletin üst kademeleri, hükümet ülke kalkınması adına bunca çaba sarf ederken yazık ki eski bürokratik oligarşik yapının bu çabalara yeterince ayak uyduramadığı hatta elinden geldiğince direndiği gibi bir algının oluştuğuna dair izlenimler oluştuğuna dair üzücü olaylar duymaktayız.

En çok da Orman Bölge Müdürlüğü hakkında şikayetler var. Yalnızca Orman değil ama. İşletmeler yaşarsa ekonomi canlanır diye düşünerek yazıma, eleştirime devam ediyorum.

Memlekette iş yapan, istihdam sağlayan, vergi veren, Devleti ve milleti için çalışan, fakat buna rağmen bürokratik oligarşinin hışmına uğrayan, işletmeleri kapatılan, çalışamaz hale getirilen insan ve kuruluş sayısının hiç te az olmadığına dair bilgiler elimize ulaşıyor. Bin bir zahmetle, kıt imkan ve sermayelerle kurulan, ayakta kalmaya, üretmeye, istihdam oluşturmaya çalışan bazı kuruluşların işlerini zorlaştıran; kraldan çok kralcı bir tutum sergileyen, kanunları ve kuralları vatandaş aleyhine yorumlayan, Devlet ve milleti karşı karşıya getiren, mahkeme salonlarında davalık hale getiren, devleti -milletin parasından-tazminatlara mahkum edilmesine sebep olan ama ceplerinden bir şey çıkmayan, maaşı garanti, mesai saatleri belli bazı kurum amir ve memurları var diye şikayetler duymaktayız.

Eğer doğru ise bu insanlar yazık ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin lehine çalışmak bir yana, devlet ve milletin aleyhinde çalıştıklarının, devlet ve milletin bindiği dalları bir bir kırıp döktüklerinin farkında da değiller diye düşünülmesine neden oluyorlar.


Kamuoyunun bilgilenmesi amacıyla bahse konu kararnameyi yayınlıyoruz:

2018/13 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

Cumhurbaşkanlığından:

GENELGE

2018/13

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılması Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin öncelikli hedeflerindendir. Kamu hizmetlerinde hantallığa sebebiyet veren hususların ortadan kaldırılması, milletimize hizmetlerin süratli ve en iyi şekilde sunulması, devlet ve millet bütünleşmesini zedeleyen davranışlardan kaçınılması gerekmektedir.

Bu itibarla; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenerek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

11 Ekim 2018

Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Ergun Güralp
    O kadar önemli bir konu ki... İnşâallah birileri kulak verir...