İrfan Salcı

İrfan Salcı

Tasarruf tedbirleri ve gazeteler

Tasarruf tedbirleri ve gazeteler
Cumhurbaşkanlığı bir genelge yayımladı;
"Tasarruf etmek gerekiyor ve bu işe gazete aboneliklerini iptal etmekle başlayacağız."

Tabi haksız da sayılmaz, zira gazeteler bu ülkenin üzerine çok büyük yük.
Böyle bir meslek de olmamalı zaten.
Facebook ve Twitter üzerinden paylaşın geçin, gazeteler de neymiş?

Şimdi tüm birimler her konuda tasarruf etti mi?
Aslında Sayın Cumhurbaşkanımıza bu aklı verenler, "Sayın Cumhurbaşkanım, biz sizi bitirmek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ama sizin duruşunuz ve hitabetiniz bizim emeklerimizi zayi ediyor. Gelin aleni bir şekilde siyaseten harakiri yapalım da siz bizden biz sizden kurtulalım" deseler de kimseyi uğraştırmasalar?

Gazetelerde yapılan haberler sayesinde iktidar olduğunuzu unuttunuz mu?

Mesela okuduğunuz, benim de çok sevdiğim şiir yüzünden cezaevine girdiğinizi kim duyurdu?

Kastamonu'ya ilk geldiğiniz zamanlar, gazeteleri ziyaret edip, karşılıklı muhabbet ile karşılanmanız ve uğurlanmanız sizin için ne kıymetli idi değil mi?

Şimdi o gazeteleri bitirmek için yapılan bu hamleniz izaha muhtaç değil mi?

Kararnamede bakalım ne yazıyor:Benim anladığım odur ki, kararnamenin amacı cepheyi genişletmek, muhalefeti artırmak. Mesela kurum müdürlerinin, şeflerin, bölge müdürlerinin yani bürokratların bir yakıt limiti olsun aylık 1000 lira, bunun üzerinde gidip geleceğiniz her yer sizin cebinizden olacak denilse acaba ne kadar tasarruf ederdik?

Yahut Bakanların ve yardımcılarının harcamalarına sınır konulsa ve bu sınır da makul olsa bu ülke ne kadar tasarruf eder?

Bir ile ziyarete gittiğinde 15-20 yahut zaman zaman 50 araçlık konvoylar yerine maksimim 3-5 araçla gezilse.

Orman işletme müdürlüklerinde lojmanlar var, eskiden şefler ve ormancılar o lojmanlarda kalırdı. Son yıllarda tüm hepsi evlerini şehirlere taşıdılar, lojmanlar çürümeye yüz tuttu, petrolcülere de bu sayede gün doğdu. Çünkü şeflerde ve ormancılarda kurum arabaları var ve o araçlarla her gün, sabah akşam kilometrelerce yok gidiyorlar.

Gelin tasarrufu bunlarda yapalım.
Zaten kıt kanaat geçinen yerel basın ile uğraşmayın.

Şunu yaparsanız ben ve tüm gazeteci meslektaşlarım sizi ayakta alkışlar, "O kurumlara yüzlerce giren, en büyük abone kaynağı belediyeler olan, sağdan yahut soldan gazeteler var ya, onlara getirseydiniz bu yasağı ve deseydiniz ki biz israfı önlemek için bunu yapıyoruz" bakın o vakit nasıl takdir edilirdiniz.

Gazetelerden kurtulmak için değil, gazeteleri yaşatmak için düzenlemeler getirseniz nasıl güzel olur biliyor musunuz?

Mesela gazete personeli başka bir işte çalışamıyor ya, gazete sahipleri de başka bir iş yapmasın. Sermaye sahipleri değil fikir ve dert sahipleri yapsın bu mesleği.

Şayet tasarruf edeceksek, ülke olarak bunu yapalım. Ancak hep birlikte yapacaksak tasarrufa başlayalım.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Feride Tekşen
    Doğru olduğuna inanmıyorum Saçma birşey okadar insan ne yapicak hırsızlıkmi işsizlik zaten halt safhada insanların gözü gibi çocuğu gibi emek verdiği gazete iptal olurmu çok şey var iptal olması gerek olmaz Insallah saçmalık