Murat Yılmaz

Murat Yılmaz

Sosyal Medya cephesi

Pek çok kez dile getirmeye çalıştığımız bir terimdir 'Sosyal Medya Cephesi'. Bu kez ise biraz daha açarak geniş bir kadrajdan bakmanın faydalı olacağına inandık, zira son zamanlarda yaşanan pek çok olay, bunun gerekliliğini ortaya çıkardı.
Sosyal Medya cephesi
FETÖ ne 17/25 de ortaya çıktı, ne de 15 Temmuz da tarihe gömüldü. FETÖ, Gladyo'nun ta kendisidir. Bu hususta sanırım hepimiz hemfikiriz..

Elbette ki 15 Temmuz da, halkımız bir kahramanlık destanı yazmış, o zamana kadar hiç yaşanmamış bir olayı, yani bir darbeyi püskürtmeyi başarmış ve dahi dünyanın pek çok ülkesine de örnek olmuştur. Lakin bu sinsi örgüt ortadan kalkmamıştır. Hemen her gün okuduğumuz Operasyon haberleri de bunu zaten doğrulamaktadır. 

FETÖ'nün ustalıkla bildiği ve tatbik ettiği bir şey ise psikolojik harp, asimetrik savaş, algı operasyonu, gri propaganda! Yıllarca bunun en üst düzeyde eğitimini aldılar ve o zaman da kullanıyorlardı, şimdi de kullanıyorlar. 

Bir FETÖ'cünün, tüm sosyal medya platformlarında onlarca hesabı var. Kah AK Partili, kah Reisçi, kah HDP li, kah ülkücü, hem Dindar, hem laik, hem ulusalcı, hem devrimci, hem CHP'li, hem faşist... suratlarının sayıları belirsiz. 

Özde FETÖ, dilde iktidar, muhalefet, ılımlı... bukalemun gibiler. Bazen alımlı bir bayan, bazen sert bir kabadayı görünümlüler. Tanımanız neredeyse imkansız! Ortak bir noktaları var mı? Var! 

Uzun zamanlar büründükleri özellikle hükümet yanlısı kimliklere, bir anda, en ufak bir çelişkiye mahal verebilecek bir konuda, ufak ufak eleştiriler yaparlar, serzeniş gibi gelir size ama aslında içinize nifak tohumu ekmekdir asıl mesele! 

Hep böyle olur. Büyük basın kuruluşları yarım yamalak bilgilerle bir haber patlatır, algıya başlar. Tüm gri hesaplar da asimetrik zamanlamalar ile destek vermeye başlar. Hiç fark etmeden çok ustaca seçilmiş kelimeler ile düzenlenen paylaşımlar size de yansır, mantıklı bulursunuz ve destek verirsiniz. Gri propaganda işte! 

Bu hesapların içinde, FENOMEN olanlar da var. “Vay be tam dava adamı” dediğiniz hesap, binlerce takipçisi olan, geniş kitlelere yön veren hesaplar, bir bakmışsın FETÖ'cü çıkıveriyor. 

Aslında bilinen FETÖ'cü hesaplar da, zaten artık provokasyon dan birşey yapmıyor. En azından öyle gözüküyor. 

Misalen Emre Uslu denilen mihrakın, o provokatif paylaşımları aslında kripto Mesajlardır. İşaret fişekleridir. Bir konuya işaret eder ve sülükler anında start verir.

Peki bu gibi hesapları nasıl tanıyabiliriz?

Genellikle, kurulma tarihlerine bakmakta fayda vardır. 2010 dan sonra açılan hesapların, hele bir de içlerinde hemen hiç özel bilgileri bulunmuyorsa, özel resimler değil de fason internet resimleri ve caps lerden başka birşey yoksa, siz de sahibini bir şekilde şahsen tanımıyor iseniz, burada biraz sıkıntı var demektir. 

Kısa bir süre önce açılan ve orantısız takipçisi ve arkadaş yoğunluğu olan hesaplar da dikkat çekicidir. Özellikle Twitter de bir haftada yüzlerce, binlerce takipçiye ulaşan hesaplar, %100 fake hesaplardır. 

Kullanılan dillerde çok önemlidir ve dikkate muhakkak alınmalıdır. Çünkü kimlikler değişik de olsa, kullanılan dili değiştirmek pek de o kadar kolay değildir. 

Gündemdeki konulara yaklaşımları da bulgular taşır. Aslında hükümet yanlısı gibi gözüküyor ilken, popüler olmayan bir olayda, öyle ya da böyle değil, direkt “artık bunlara oy, moy yok” gibi söylemler, paylaşımlar, gri propagandanın ta kendisidir aslında. 

Olay popüler değildir, tepki çekmeye müsaitdir ama gereklidir. Ve hop, o çok reisçi hesaplardan anında “artık oy moy yok” paylaşımları gelir. Ha, siz silersiniz, lakin sizin sildiğiniz bir hesaptır. Bir, ili hesap ile eleştiren troll, 15 hesap ile ise, destek vermiştir ve sizin halen “dava arkadaşınız” dır. 

Şahsen ben, sosyal medyadan tanıdığım insanlar ile bir şekilde reelde de tanışmayı hedeflerim, büyük bir bölümünü de tanırım. 

Dediğimiz gibi, üçüncü cihan harbinin tam da içindeyiz, değişik cepheleri olan, asimetrik bir savaş bu. Bir cephesi de sosyal medya, yani savaş evimizde, elimizde. Ondan dolayı da, bu bilinçle davranmak gerekir. 

Arkadaş listenizin, takipçilerinizin çok olması hiç mühim değil. SAĞLAM olması ise çok önemli! 

Tekrar etmek gerekirse, karşımızda, gayri nizami harp, psikolojik harekat dersleri almış, iyi yetişmiş bir karşıt var, asla uyumuyor ve her an, üstüne atlatabilecek en ufak bir açığı aramakta! 
Küçümsemek, felaket olur. 

Bir diğer yazımızda buluşmak ümidi ve dua ile Vesselam

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın