• Yerel

Batı Karadeniz illeri, birlik meşalesini yaktı!

Batı Karadeniz bölgesinde yetişen Devlet adamları Murat Başesgioğlu,  Köksal Toptan ve Mehmet Ceylan’ın misafir olarak katıldığı bir toplantı icra edildi.
Batı Karadeniz illeri, birlik meşalesini yaktı!
Mücahit Ak -

Bolu, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak ve Bartın İllerinin Ankara’da faaliyet gösteren il derneklerinden oluşan Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği Platformu, haftalık Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ramazan Bayramı münasebeti ile bölgenin toplum önderlerinden 3 duayen isim video konferans yöntemi ile toplantıya katıldı.

Yapılan toplantıya;  Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Köksal Toptan, başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve geçmiş zamanlarda Bakan Yardımcılığı görevinde de bulunan AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan katıldı.  

Video konferansta gerçekleşen görüşme de pandemi süreci de ele alındı. Konferansta; Cumhurbaşkanı liderliğinde sürdürülen çalışmalar sayesinde, devlet-millet kaynaşmasının sağlandığı ve Dünyaya örnek olacak bir şekilde en az zararla atlatılacağına inanıldığı vurgulandı.  Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliğinin, iki kardeşin bile zaman zaman bir araya gelemediği günümüzde, 7 il temsilcisi STK ve sayısız gönüllü insanları bir araya getirmekle ve proje bazlı bir bakışa sahip olması nedeni ile tebriklerini ilettiler. Ayrıca proje bazlı her alanda ve platformda Birliğin yanında olacaklarını kesin bir dille belirttiler.

“Devletimizin ve Milletimizin her zaman yanındayız’’

Konferansta konuşan Batı Karadeniz Platformu Başkanı Tuncay Gençer, ‘’Korona musibeti ile mücadelede devletimizin ve milletimizin her daim yanındayız. STK’ların kamu hüviyeti taşıdığını, boş yerler olmadığını ve proje odaklı olduğunda ses getiriyor. Cumhurbaşkanımızın, az sayıda da olsa bizim gibi proje odaklı STK’lara teveccüh gösterdiğini yakınen biliyoruz. Bölgede yer alan Bolu, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinden oluşan, 7 İlin Ankara’daki Derneklerinden oluşan birlikteliği ile tek ses ve tek yürek olduklarını, gönüllü ve adanmışlık ruhu ile yapılan özverili, gayretli çalışmalar olmadan başarı yakalanamayacağını, bunu başarmanın kolay olmadığını, cefakar ve vefakar bir insan altyapısı oluşturduk. Proje odaklı baktıklarını, siratı mustakim üzere dosdoğru yolda ilerlemeyi, ‘Zaman, mekan, miktar ve ısrar’ denkleminde, eskilerin tabiri ile  ‘Efradını cami, agyarını mani’ şiarı ile bir kıvam oluşturmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Yapılan konuşmalarda, Cumhurbaşkanı  düzeyinde ve devletin en üst düzey bürokratları nezdinde bölgeye  ait birçok projenin, en yüksek azim ve kararlılıkla seslendirilmesine rağmen gerçekleşme oranının daha yüksek olması gerektiği vurgulandı. Bölge için BAKAP adıyla Batı Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi kurulması, göğüs hastalıkları ihtisasına dayalı, meslek hastalıkları formatında bölgede merkez olabilecek, Üniversitelerle de ilişkili bir Bölgesel Meslek Hastalıkları Şehir Hastanesi kurulması, Ankara(Esenboğa)-Çankırı arası Metro ya da hızlı tren tesis edilmesi, Filyos Vadisine otomobil fabrikası kurulması, orman arazilerinden müteşekkil olan bölgemizin Ormancılık alanında nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği, Bölgemizde uygulanan teşvikler, IPARD programı, Ankara’da Birlik adına bir Hatıra Ormanı kurulması gibi birçok konu değerlendirildi.

Toplantıda tek tek söz alan Başkanlar bugüne kadar gelinen nokta, misyon, hedef, vizyon ve stratejileri değerlendirdi. Artık sesi dinlenen ve üst makamlar tarafından görüşlerine kayda değer şekilde önem verilen, milletin gönlünde yer almayı başarmış olan, Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliğinin bölgesel gücü sayesinde büyük projeler ile var olmasının gerekliliği vurgulandı.

Bölge insanının samimi, Devletçi ve milliyetçi bir yapıya sahip olmasına rağmen, hep ikinci planda kaldığı ve devlet kademelerinde yer verilmediği belirtildi. Bölgesel sorunların bölgesel güç ile çözülebileceği anlayışı ile Birlik taleplerinin Cumhurbaşkanlığı Makamı nezdinde de temsil ve takdir görmesi için gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

 

 

Yorum Yazın