• Yerel

Doğu Türkistan'da Neler Oluyor

Kastamonu Eğitim-Bir-Sen şubesi Doğu Türkistan’da Neler Oluyor konulu bir konferans düzenledi.
Doğu Türkistan'da Neler Oluyor
İrfan Salcı -

Konferansta konuşan Kastamonu Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, “Bizler, Doğu Türkistan’ı ebedi yurt kılan Saltuk Buğrahan, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacib adına susmayacağız” dedi.

Sancaktaroğlu; “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. İnsan haklarını mı kutluyoruz yoksa insanlığın utanç günlerini mi haykırıyoruz, karar vermek zor. Bugün burada, insan haklarını kutlamak için toplanmak isterdik. Ne var ki, doğudan batıya, kuzeyden güneye, insana, haklarına, onuruna ve insanın refahına doğrudan saldırıların olduğu bir zamandan geçiyoruz. Dolayısıyla 10 Aralık’ta, Doğu Türkistan özelinden insanın, insanlığın acısını konuşmak zorundayız” dedi.

Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürlükle buluşuncaya kadar susmayacağız. İnsanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak, soykırıma sessiz kalmayacaklarını, Çin zulmüne karşı seslerini yükseltmeye devam edeceklerini vurguladı. “Bizler, medeniyetimizin değerlerini yüklenen Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak, Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürlükle buluşuncaya kadar susmayacağız. Bizler, Doğu Türkistan’ı ebedi yurt kılan Saltuk Buğrahan, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacib adına susmayacağız. Bizler, Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı uğruna ömrünü adayan Osman Baturlar, İsa Yusuf Alptekinler, Barat Hacılar ve Muhammed Salim Hacimler adına her dem yeniden haykıracağız diyerek sözlerini tamamladı.


Konuşmacilarimiz Siracidin UJAT, Sübhinur ÖMER konferansta konu ile ilgili  olarak birinci ağızdan katılımcıları bilgilendirdiler.

Yorum Yazın