• Yerel

Dumanlı gecenin kahramanları unutulmadı

Enüs Koç: “Bugünler bizim büyük bir aile olduğumuzu, birbirimize ne kadar bağlı ve bir bütün olduğumuzu, sıkıntılarda ve krizlerde ne kadar dayanışma içerisine girip bu işi çözdüğümüzü gösteriyor.”
Dumanlı gecenin kahramanları unutulmadı
İrfan Salcı -

Kastamonu Entegre ödüllendirdi...

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi (KEAS), 4 Mayıs’ta yaşanan yangındaki söndürme çalışmalarında görev alan toplam 120’ye yakın ismi ödüllendiriyor.Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ndeki KEAS fabrikasının odun hammadde sahasında takvim yaprakları 4 Mayıs’ı gösterdiğinde yıldırım düşmesi sonucu yangın çıkmış, İtfaiye ekipleri ve fabrika çalışanlarının özverili çalışmaları sonucunda yangın daha da büyümeden söndürülmüştü.Kastamonu Belediyesi İtfaiyesi, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ile Kastamonu Entegre fabrikasında görev yapan ve yangın söndürme çalışmalarına destek olan tüm isimler ödüllendirildi. Fabrika yetkilileri, Ramazan Bayramı sonrasında ise Devrekani Belediyesi İtfaiyesi’nde görevli personeli ödüllendirecek. Ödüller, Kastamonu Entegre Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enüs Koç tarafından veriliyor.Fabrika eğitim salonunda gerçekleşen programda, o gece yangın söndürme çalışmalarında görev alan isimler ödüllendirildi.

Program öncesinde duygu yüklü bir konuşma yapan Enüs Koç, her bir çalışanın kahramanca görev yaptığını, bunun sonucunda da yangının daha da büyümeden söndürüldüğünü söyledi.

Enüs Koç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hava muhalefetinin olduğu bir dönemde yıldırım düşmesi sonucu fabrikamız odun sahası bölümünde saat 16.25 sularında yıldırım düşüyor, gece saat 23.00 sularında ise dumanlar görülmeye başlanıyor. Dumanı ilk gören arkadaşımız hemen bilgi veriyor, güvenlik ve İtfaiye derken büyük bir çalışmayla bu yangını çok başarılı bir şekilde söndürdük. Yangın her zaman için büyük bir felakettir. Daha önce de Gebze’de yaşadık. O bölgede 25 bin tonun üzerinde odunumuz yandı, İtfaiye dahil birçok önlem alındı ancak maalesef söndürülemedi. Önlemlerimiz çok çok iyidir fakat bu yaşandı ve ister istemez önlemlerimizi yeniden gözden geçirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. O gün şunu gördük, Kastamonu fabrikası olarak bizim yangına dönük önlemlerimiz gerçekten de çok iyi. Söndürme sistemimiz, köpük sistemimiz, 30-40 metreye kadar püskürtme sistemimiz hepsi bunlar çok önemliydi. O nedenle tüm ekibimize teşekkür ederiz.

Beni o akşam orada gururlandıran neydi derseniz açıkçası, iş makinesi operatörlerinin hiç birbirine değmeden, çarpışmadan 5’er 10’ar santim arayla geçiş yaparak o koca istifi 7 saatlik bir süreyle tereyağından kıl çeker gibi alıp diğer tarafa aktarmalarıydı. Çok güzel bir organizasyon vardı. Ben tüm bu arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. O akşam çok sayıda arkadaşımız sahur vakti yangın söndürme çalışması yürütürken topkek ile orucunu tutmaya başladı. Bunlar bizi çok duygulandırdı. Bugünler bizim büyük bir aile olduğumuzu, birbirimize ne kadar bağlı ve bir bütün olduğumuzu, sıkıntılarda ve krizlerde ne kadar dayanışma içerisine girip bu işi çözdüğümüzü gösteriyor. Bunlar çok güzel değer yargılarıdır. O nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum. Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Yahya Kiğılı beyefendi ve Kastamonu Entegre CEO’su Sayın Haluk Yıldız beyefendinin de siz değerli çalışanlarımıza selamları, teşekkürleri ve geçmiş olsun dileklerini iletiyorum.”  

TAKVİYE EKİPLER BİZİ ÇOK RAHATLATTI
Enüs Koç, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Kastamonu Belediyesi İtfaiyesi, Devrekani Belediyesi İtfaiyesi ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait yangın arazözleri ile ekipleri yangın bölgesine gelip bizlere destek olunca açıkçası çok rahatladık ve sonuç olarak çok güzel bir ekip çalışması ortaya çıktı. Kastamonu Entegre ailesi olarak Kastamonu Belediye Başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu’na, Devrekani Belediye Başkanımız Sayın Engin Altıkulaç’a, Kastamonu Orman Bölge Müdürümüz Sayın Fahri Sönmezoğlu’na desteklerinden dolayı müteşekkiriz. Ayrıca gerek Organize Sanayi Bölgesi’nden, gerekse de şehir merkezinden çok sayıda işadamı, siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve insanlarımız da gece vakti olmasına rağmen bölgeye gelerek bizlere destek oldular. Yine yangın sonrası fabrika alanımıza kadar gelerek bölgede inceleme yapan ve geçmiş olsun dileklerini ileten çok değerli Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e de teşekkür ediyoruz.

Öte yandan yine fabrika alanına kadar gelerek bizlere geçmiş olsun dileklerini ileten Kastamonu Milletvekilimiz Sayın Metin Çelik, Ak Parti İl Başkanı Sayın Doğan Ünlü ve MHP İl Başkanı Sayın Yüksel Aydın’a da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Telefonla geçmiş olsun dileklerini ileten Milletvekillerimiz Sayın Hakkı Köylü ve Sayın Hasan Baltacı ile CHP İl Başkanı Sayın Hikmet Erbilgin’e de teşekkür ediyoruz. Kısacası geçmiş olsun ziyaretinde bulunan, telefonla bu dileklerini bizlere ileten tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Yorum Yazın