• Yerel

Erbilgin; 'Derdimiz hak, hukuk ve adalettir'

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin'den açıklama.
Erbilgin; 'Derdimiz hak, hukuk ve adalettir'
İrfan Salcı -

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı hikmet Erbilgin 12 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklamaları hatırlatarak açıklamalarına yenilerini ekledi.

12 Ocak 2020 tarihinde bir açıklama yapmış başta Doğanyurt olmak üzere kamuoyunu meşgul eden Doğanyurt Belediyesi’nde alınmayan mal ve hizmetler için belediye kasasından yüklü miktarlarda ödeme yapıldığı yönündeki iddiaları gündeme getirmiştik.

Aynı açıklamamızda Belediye Meclisi Denetim Komisyonu’nu görevini yapmaya davet etmiştik diyen Erbilgin, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 
"Belediye kanununa istinaden meclis üyeleri arasından seçilen ve 12 Ocak’tan sonra araştırmalarına başlayan ve ilgililerin ifadelerini alan Denetim Komisyonu’nun yetkili makamlara sunmak için bir rapor hazırladığı kamuoyuna yansımıştır. Komisyonun AKP’li başkanının 7 Şubat’taki açıklamaları da iddialarımızın doğruluğunu teyit etmiştir.

Komisyonun AKP’li başkanı bu açıklamasında; “Yaptığımız çalışmalar komisyon üyesinin bir tanesi tarafından sızdırıldı. Komisyon çalışması gizli yürümesi gerekirken, konunun muhatabına her şey hemen yetiştirildi. İşin muhatabı araştırma yaptığımız işle ilgili (bakın burası çok önemli) mal temini yapma peşinde oldu. Bundan çok rahatsız olduk.  Çünkü burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Denetleme Komisyonu üyelerinden bir tanesi alınan kararları yapacağımız araştırmaları Belediye Başkanına iletiyordu. Bundan dolayı çalışmamız ağır ilerledi. İlçe kaymakamına bunları aktardık. Doğanyurt Belediyesine hayatı boyunca gelmemiş 2019’da gelen yaklaşık 2 milyon Lira var. Bu paradan kasada yaklaşık 4/1’i kalmış. Yapılan harcamaların araştırmasını yaptık.  Kalan bütçenin dörtte birinin de başka işlere maruz kalmaması için vadeli hesaba yatırdık. Belediyenin parasında tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, alın teri var. Kimse kafasına göre fatura kesip harcama yapamaz. Belediye şirketinin giriş ve çıkış faturaları ile özellikle parke faturalarını inceledik. Denetim Komisyonu raporumuzu tamamladık ve gerekli mercilere teslim ettik” demiştir.

11 Şubat 2020 tarihinde Doğanyurt’ta vatandaşlarımızın hem gözüne, hem de objektifine takılanlar maalesef komisyonunun AKP’li başkanının açıklamalarını ve endişelerini doğrular niteliktedir.

Birkaç gün önce Doğanyurt Belediyesi’ne ait bir taşınmazın garajına getirilen malzemelerin fotoğrafları Doğanyurt merkezli sosyal medya hesaplarında yayınlanmıştır. İlgili malzemelerin gelişi ve tarihi ile ilgili tespitlerimiz mevcuttur.

Gelen bu malzemelerin aynısının aslında aylar önce ihaleyle alınmış ve depoya konulmuş görünen, yani komisyonun incelemelerinde depolarda bulamadığı malzemeler olduğu ve bu malzemelerin Belediye tarafından tedarik edilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir. Minareyi çalan kılıf peşindedir.

Bu nedenle; Denetim Komisyonu’nun tespitlerini içeren tutanak ve raporlar yetkili merciler tarafından bir an önce değerlendirilmeli hukuk ne gerektiriyorsa yapılmalıdır. Derdimiz Kastamonu’dur. Derdimiz Hak Hukuk Ve Adalet’tir. Konunun, hak hukuk ve adaletin temsilcisi ve takipçisiyiz."

Yorum Yazın