TIC 600*160
  • Yerel

Gaziosmanpaşa’da Kanserle Mücadele Semineri

Gaziosmanpaşa Belediyesi, 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında ilçede kansere karşı bilinç oluşturulması amacıyla 'Kanserle Mücadele' semineri düzenledi.
Gaziosmanpaşa’da Kanserle Mücadele Semineri
Gaziosmanpaşa Belediyesi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Türk Kanser Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği seminerde, kanser tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekildi. GOPARK Junior Salon’da gerçekleştirilen etkinliğe Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, doktorlar ve çok sayıda vatandaşlar da katıldı. Seminerde alanında uzman doktorlar, kanserden korunma yolları, kanserin erken tanısı ve tedavisi noktasında yapılması gerekenlerle ilgili çeşitli sunumlar yaptı.

“KANSER NASIL ÖNLENEBİLİR ONUN ŞARTLARINI SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ“
Kanser vakalarının her geçen gün attığını belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Biz insanlar kanser olmasın diye hizmet etmeye çalışacağız. Bizler kanser nasıl önlenebilir onun şartlarını sağlamaya çalışacağız. Temennimiz vatandaşlarımız kanser hastalığına yakalanmadan yaşanabilir bir ortamda hayatını sürdürebilmesi. Bu anlamda hizmetleri oluşturmaya çalışıyoruz. Bütün çaba ve gayretlere rağmen şartların zorluğu, büyük kentlerde yaşamanın zorluğu da ister istemez kanser hastalığına vesile oluyor. Doktorlarımız, sağlık kuruluşlarımız, derneklerimiz ve bu konudaki gönüllülerimiz de kanserle mücadeleyle ilgili seminer veriyor ve halkımız bilgilendiriliyor. Bizler de onlara destek olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN USTA: “KANSERE GEÇİT VERMEYELİM”
Hasan Tahsin Usta, “Son günlerde özellikle Mart ayı içerisinde Çanakkale ile ilgili animasyon yapmıştık ilçemizde, bugün de ilçemizin adını taşıyan büyük komutanı, Gazi Osman Paşa’yı andık. O da ‘Tuna Nehri geçilmez’ demişti. Çanakkale İstiklal mücadelesi veren şehitlerimiz ise ‘Çanakkale geçilmez’ demişti. Nasıl ki geçmişte başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere komutanlarımız bu sloganlarımızı yaşattıysa bugün de biz kansere geçit vermeyelim diyoruz” dedi.

“KANSER DİYE BİR ŞEYİN FARKINDA OLUN”
Vatandaşların kansere karşı önlem alması konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulunan İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Esat Namal ise, “Birinci uyarım kanser diye bir şeyin farkında olmaları, ikinci olarak çok korkmamaları ve üçüncü olarak da hastalığın belirtilerini tanımaları. En ufak bir belirtiyi bile atlamamalılar. Nedir o belirtiler? ‘Öksürüyorum üşütmüşümdür’ hayır öyle bir şey yok. Sağlıklarıyla ilgili farklılıkları erken fark edip hemen bir hekime gitmeleri, bir de tarama programlarının içinde olmaları gerekiyor” diye konuştu.

KANSER TEDAVİSİ GÖREN DİLEK ÖZDAL: “KORKULACAK BİR ŞEY OLMAYACAĞINA İNANIN”
Kanser Derneği’nin düzenlediği seminerlerden birine katıldıktan sonra tarama yaptırma kararı alan ve meme kanseri olduğunu öğrenen Dilek Özal da, “Tesadüfen oldu ve erken evrede oluşu sevindirici bile oldu. ‘Niye ben’

demedim çünkü hepimizin başına gelebilir. Erken teşhis gerçekten hayat kurtarıyor buna inanıyorum. Ameliyatla kitle alındı şimdi de koruyucu kemoterapi görüyorum. İnsanlar negatif düşünmesinler. Her şey bizler için, ne kadar güçlü olursak o kadar kolay yeneriz. Korkulacak bir şey olmayacağına inansınlar” dedi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın