• Yerel

Gökırmak’tan ölü balık aktı

Kızılırmağın en büyük kolu olan Gökırmak’ta ölü balıklar kıyıya vurdu. Taşköprü ilçesine adını veren Tarihi Taş-Köprü’nün kıyısında ölü balıkları gören vatandaşlar yetkililere haber verdi.
Gökırmak’tan ölü balık aktı
İrfan Salcı -

Gökırmak’ta siyah akan suda yaşayan sazan, yayın balıkları ve kaya balıkları kıyıya vurdu. 

Çaybahçesi kenarında vatandaşlar şaşkın bakışlarla  ve üzüntü içerisinde kıyıya vuran balıkları izledi.

Taşköprü Belediyesine bağlı araçlar ile vatandaşlar balıkların ölmemesi için,  büyük çaba sarf etti.

Haber alır almaz olay yerine gelen Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’da DSİ yetkililerini arayarak barajdan su verilmesi hususunda girişimde bulunarak vatandaşlarla birlikte balıkların kurtarılması için çaba sarf etti.

Balık kepçesi ile yaşayan balıkları temiz suya alan Belediye personeli suyun tahliye olması için balıkların yoğun olduğu bölgeye temiz su ilave ederek suyun tahliye olmasını sağladı. 

Olayla ilgili konuşan Osman İnce yaptığı açıklamada; Taşköprümüze hayat veren Gökırmak vadisinde  zaman zaman bu manzaralar yaşanıyor, geçtiğimiz senede benzer olayın yaşandığını ve yetkililere bildirildiğini, bu senede aynı vahşeti kimler tarafından yapıldığının kesin olarak bilinmemekle birlikte duruma acilen müdaha edilmesi gerektiğini, büyük olasılıkla Şeker Fabrikası’ndan geldiği düşünülen atıklar için ise arıtma yapılsın, canlar telef olmasın şeklinde konuştu.

Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’da DSi Bölge Müdürü Hayrettin Baysal’ı telefondan arayıp,  gökırmakta balıkların öldüğünü belirterek bu nedenle Karadere Barajı kapağının belli bir süre açılmasını  istedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Abdullah Çatal, “İlçemizin Gökırmak vadisine hayat veren ırmakta bulunan canlıların çoğu öldü. Bu olay senelerdir bu şekilde sürüyor, yetkililerden yardım istiyoruz.  Canlıların ölümüne neden olanlardan da hesabının sorulmasını istiyoruz. İlçemizin değerlerinden biri olan  Sarımsağımız ve pancarımız bu vadinin suyuyla sulanıyor. Bu sebepten dolayı sarımsağımıza ve pancarımıza da zarar vereceğini düşünüyoruz. Yetkililerden de yardım bekliyoruz“ dedi.

Taşköprü Tarım ve  Ormancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından sudan ve ölü balıklarından örnek alındı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Yorum Yazın