alexa verify

Mardin bir yılda çağ atladı

Mardin bir yılda çağ atladı
Giriş Tarihi: 11.01.2018 13:15 Güncelleme Tarihi: 11.01.2018 16:14 0

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Mardin'in 1 yılda çağ atladığını söyledi. 2017 de Mardin hizmette altın yılını yaşadı. Ulaşımdan alt yapıya, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar her anlamda Mardin halkı hizmete kavuştu.

Yapılan hizmetlerden sonra özellikle yerli ve yabancı turist sayısı yüzde yüz arttı. Bu sayede Mardin ekonomisinede ciddi katkı sağladı. Gece gündüz 24 saat hizmetlerimize devam ettik ve çalışmaya devam ediyoruz.

Ulaşımda 4 bin 700 kilometre yol ağına sahip Mardin'de tamamen bozuk olan kırsaldaki 2 bin 700 kilometre yolun bin 500 kilometresi yapıldı. Kentte bu yıl bin 600 kilometre sıcak asfalt ve 500 kilometre sathi kaplama gerçekleştirildi. 2018 yılında da bin kilometrenin üzerinde sıcak asfalt yapılması hedefleniyor.

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSKİ) ile 235 milyon liralık yatırım sağlandı, 60 milyon avro maliyetle modern atık su arıtma tesisi yapıldı. Bazı mahallelere doğalgaz verilmeye başlanırken, 2018 yılı içerisinde bütün evlerin doğalgaz konforuna kavuşması hedefleniyor. Kentin artan araç sayısından kaynaklı trafik sorunlarının çözümü için "Kızıltepe Kavşağı Battı Çıktı Projesi" başlatıldı.Diyarbakır Kapı Mahallesi'nde gelecek yıl tamamlanması hedeflenen bin araçlık 9 katlı otopark çalışması sürüyor ayrıca kentte hizmet veren 550 toplu ulaşım aracının revizesi yapılacak. İlde yapımı planlanan 300 taziye evinden 40'ı tamamlandı, 180 mahallede 220 çocuk parkı oluşturuldu. Kentte tiyatro, konser ve festival gibi 100'ü aşkın kültür sanat etkinliği gerçekleştirildi.

Yaz okullarında 10 bin çocuğa çeşitli branşlarda spor eğitimi verildi, 14 bin çocuk sinema ile tanıştırıldı. Çocuklara 25 bin tişört, 3 bin çanta, 3 bin atkı ile 14 bin kışlık giysi dağıtıldı. Mardin'de 47 bin fidan dikimi yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle kentte protokol yolu yapımına başlandı.Büyükşehir Belediyesinin 4 dilde hizmet verdiği "Mardin masa" ile toplumun çeşitli kesimlerine yönelik 26 sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Yeni evlenen, çocuğu olan, askere veya hacca giden vatandaşlara hediyeler verildi.

İlde, çamaşırhane, bilgi evi, 2 gençlik merkezi, kültür kafe, down cafe, kadınlar spor salonu, sosyal yaşam evi, muhtarlar ofisi yapıldı, modern pazar yerleri ve hayvan hastanesinin yapımına başlandı.

Vatandaşların konforlu ulaşımı için içinde televizyon, klima, internet ve kitapların bulunduğu kapalı 7 akıllı durak yapıldı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

YORUMLAR

Bu içeriğe herhangi bir yorum eklenmemiş.
Atlas Global haber detay altı 620x90