• Yerel

Milletvekili Metin Çelik dolu yağışı nedeniyle zarar gören yerleri gezdi.

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu'da yaşanan dolu yağışı merkezde olmasa da bazı köy ve ilçelerde ciddi hasara yol açmıştı. Beyaz altın diye de bilinen sarımsak tarlalarına ciddi ölçüde zarar veren dolu yağışı, çifçiyi üzmüştü.
Milletvekili Metin Çelik dolu yağışı nedeniyle zarar gören yerleri gezdi.
İrfan Salcı -
Dolu yağışı sonrasında Kastamonu'da mesaisini sürdüren milletvekili Metin Çelik, zarar gören çifçilerin yanlarında olduklarını ve ellerinden gelen kolaylığı sağlayacaklarını bildirdi. Çelik ziyaretler sonrasında sosyal medya hesabından da bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklmada milletvekili Çelik;
"İlimizde yaşanan dolu yağışı nedeniyle Merkez, Taşköprü ağırlıklı olmak üzere Ağlı, Azdavay, Devrekani ve Hanönü'deki 85 köyümüzde sarımsak, arpa, buğday ve ekili diğer ürünler zarar gördü. Bu köylerimizden bir kısmını ziyaret ettik. Zarar gören çiftçilerimizin borç erteleme vb imkanlardan faydalanabilmeleri açısından İl ilçe tarım müdürlüklerinin zarar tespit çalışmaları son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Konuyu başından beri yakınen takip etmekteyim. Köy ziyaretlerimiz sırasında TARSİM sigorta oranının geçen yıllara göre artmış olduğunu, ancak yeterli olmadığını gördük. Ekilen ürünlere yarı bedeli tarım bakanlığımız tarafından karşılanan Tarım Sigortası yaptırılması çiftçimizi bu tür sıkıntılara karşı güvenceye kavuşturacaktır. Çiftçilerimize geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın" dedi.
Yorum Yazın