• Yerel

Taşköprü sarımsağı Dünyada 1 numara

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın, “Türkiye'de Kastamonu Taşköprü sarımsağı şimdiye kadar bir numaraydı. O da bizim tabi, ama Araban sarımsağı şu anda bir numara oldu” açıklamasına cevap verdi.
Taşköprü sarımsağı Dünyada 1 numara
İrfan Salcı -

Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Araban sarımsağının Taşköprü sarımsağını üretim olarak geçtiğini söylediğini ancak üretim miktarına bakılarak değerlendirme yapılmasının yanlış olduğunu dile getiren Metin Çelik’in açıklamaları şöyle;

"Taşköprü’müzde üretimi yapılan sarımsağımız bölgemizin kendine has selenyum içeren toprak çeşidi nedeniyle ülkemizin diğer bölgelerinde ve bütün dünyada üretilen sarımsak türleriyle kıyaslandığında çok öne çıkmaktadır. 2010 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret tescili yapılan Taşköprü sarımsağımız keskin kokulu aromalı, selenyum içeren ve süre açısından yüksek dayanıklılığa sahip bir sarımsak türüdür. Kükürtlü uçucu yağların miktarı, mineral maddeler ve vitaminler yönünden zengin besin değeri, içindeki kuru maddelerin yüksekliği, başlarının iri ve kaliteli olması nedeniyle ihracata elverişliliği, ülkemizde bileşiminde selenyum elementi bulunan tek sarımsak çeşidi olması gibi özellikleri Taşköprü sarımsağını diğer sarımsaklardan çok farklı kılmaktadır. Ülkemizdeki sarımsak üretiminin yaklaşık % 20’si Taşköprü’de yapılmaktadır. Gaziantep Milletvekilimiz Sn. Mehmet ERDOĞAN Araban sarımsağının Kastamonu sarımsağını üretim miktarı olarak geçtiğini, artık bir numara olduğunu söylemiş. Elbette ülkemizdeki tüm ürünlerde üretim miktarının artması bizi mutlu eder. Ancak sadece üretim miktarına bakarak bir değerlendirme yapılması doğru değildir. Dünya sarımsak üretiminin % 80’i Çin’de yapılmasına rağmen Çin sarımsağıyla Taşköprü sarımsağının kalite olarak karşılaştırılması bile mümkün değildir. Kastamonu-Taşköprü sarımsağı,belirttiğim özellikleri bilimsel olarak da kanıtlanmış, piyasada en çok aranılan ve talep gören, bu nedenle fiyatı diğer sarımsaklara göre daha yüksek olan bir sarımsak çeşididir. BU NEDENLE SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL DÜNYADA BİR NUMARADIR. Geçen yıl dolu nedeniyle üretim miktarında kısmen bir azalma olsa da fiyat yönünden sarımsak üreticimizin yüzü gülmüştür.İnşallah bu sene üretim miktarımızın geçen yıllara göre artmasını bekliyoruz."

Yorum Yazın