• Yerel

Yolcu sayısı engel!

Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü: “İkinci bir uçak seferi noktasında taleplerimizi iletiyoruz ancak yolcu sayısının azlığı dile getiriliyor. Yolcu sayısını arttırabilirsek ikinci uçak seferini istememiz daha kolay olur.”Ak Parti'de...

Yolcu sayısı engel!
Ak Parti İl Başkanı Ünlü, Kastamonu Havalimanı ile ilgili konuştu... -

Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü: “İkinci bir uçak seferi noktasında taleplerimizi iletiyoruz ancak yolcu sayısının azlığı dile getiriliyor. Yolcu sayısını arttırabilirsek ikinci uçak seferini istememiz daha kolay olur.”

Ak Parti'de İl Genel Meclisi grup toplantısı dün parti il binasında yapıldı. İl Başkanı Doğan Ünlü, toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Doğan Ünlü, Havalimanı’ndan Tıp Fakültesi'ne, ilçe hastanelerinden Tosya yoluna, TOKİ'den yatırımlara kadar birçok konu hakkında mesajlar verdi. Doğan Ünlü'nün açıklamaları şu şekilde: “2020 yılı itibariyle çalışmalarımıza başladık. Amacımız ilimize daha fazla ödenek gelmesini sağlamaktır. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Bakanlıklar nezdinde milletvekillerimiz, İl Genel Meclisi Başkanımız ile girişimlerimizi sürdürüyoruz. Ara tatilin ardından eğitim döneminin başlamasıyla beraber Araç ilçemize bağlı Boyalı Köyü’nde yapımı tamamlanan 6 derslikli okulumuzun açılışını gerçekleştirdik. Merkez ilçemizde de 2 adet okulumuz açıldı. Hatırlanacağı üzere Milli Eğitim Bakanlığımız geçen yıl yaklaşık 110 milyon TL civarında yatırım gerçekleştirmişti. Fakat bu yıl yapılması gereken okullarımız için yeni ödenek taleplerimiz bulunuyor. Yeniden yapılacak, güçlendirilecek okullarımız için Bakan yardımcımız ile görüştük. Allah nasip ederse 2020 yılında da eğitim kurumlarımıza yatırımlar devam edecek.

AFİLİASYONDA SÜREÇ SÜRÜYOR

 Eğitim alanında olduğu kadar sağlık alanında da çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği gibi yüksek Öğretim Kurumu’ndan afiliasyon ile ilgili onay yazısı çıkmıştı. Süreç şu anda Sağlık Bakanlığı’nda devam ediyor. Bununla ilgili AK Parti olarak çalışmalarımız titizlikle devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza da konuyu arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da gerekli talimatları verdiler. İlerleyen günlerde protokolün de tamamlanmasıyla afiliasyon sürecini tamamlamış oluruz.

SAĞLIK KURULUŞLARININ YENİLENMESİ

 İlçelerimizde yenilenmesi gereken hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının yenilenmesi için Sağlık Bakan Yardımcısı ile görüştük. Uzun zamandır yürüttüğümüz çalışmalar vardı. Çalışmalarımızın meyvesini inşallah yavaş yavaş alacağız. 2 ilçemizde Mart ayında yeni hastane yapımı için ihale gerçekleştirilecek. Toplamda Küre, Abana, Bozkurt olmak üzere 4 ilçemizde hastane ihtiyacımız bulunuyordu. Mart ayı itibariyle 2 ilçe hastanesinin ihalesi yapılmış olur. Bunun yanında ilk etapta 3 adet ambulansımız geldi. Yıl içinde de 10 yeni ambulans gelmesi için talepte bulunduk. Ayrıca hastanelerimize personel alımı ile ilgili de taleplerde bulunmuştuk. Yıl içinde Sağlık Bakanlığımız 97 personel alımı gerçekleştirecek.

CEZAEVİ KONUSU

AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda İnebolu halkımızın da merak ettiği cezaevi konusunu gündeme getirdik. Cezaevi ile ilgili taleplerimizin ardından bakanlık yetkilileri İnebolu’da yerinde incelemelerde bulundular. Sayın Bakanımız da konuyu yakından takip ettiklerini, yıl içinde ihale aşamasına geleceğini belirttiler. Daday ve Tosya ilçelerimizde bulunan cezaevleri depreme dayanaksız olduğu için boşaltıldı ve mahkumlar başka cezaevlerine nakledildi. İl merkezinde bulunan cezaevi de ihtiyaç olması halinde başka yere taşınacak. Bu konuları da takip ediyoruz.

TOSYA YOLU

 Karayolları ile ilgili ödenek taleplerimiz oldu. Zaman içinde Tosya-Kastamonu Yolu’nun iyileştirilmesi için gündem oluşturduk. İlerleyen dönemlerde Tosya yolunun iyileştirilmesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

KASTAMONU HAVALİMANI

 Havalimanının ikinci bir uçak seferine açılabilmesi için çalışıyoruz. Taleplerimizi iletiyoruz ancak yolcu sayılarının azlığı dile getiriliyor. Yolcu sayısını arttırabilirsek ikinci uçak seferini de gerçekleştirebileceğiz. Neden bilmiyorum ama uçak kullanmıyoruz. Keşke günde 2-3 seferimiz olsa diye düşünüyorum. Özel firmalar ile de görüştük ancak sonuç alamadık. Havalimanını daha verimli kullanabiliriz. Yolcu sayısını arttırabilirsek ikinci uçak seferini istememiz daha kolay olur.

YENİ REHABİLİTASYON HASTANESİ KONUSU

“Muhtarlarımız ziyaretlerinde eski hastanenin olduğu kesimde bir kamu kurumunun olmasını talep ediyorlar. Süreci ele alırsak bizim mevcutta Tıp Fakültesinin de içine aldığı bir binamız bulunuyor. Bu binanın fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesine dönüşebilmesi için sağlık bakanlığı yetkilileri ilimize gelerek çalmamalarda bulundular. Çalmamaların ardından bir rapor çıktı ortaya. Ama raporlar nihai sonuca daha ulaşmadı. Ortaya nasıl bir rapor çıkacağı konusunda da bilgimiz yok. Burada şu gerçeklik var ki fizik tedavi hastanesini yeniden yapacağımız zaman ortaya çıkacak. Maliyet ile mevcut binaların rehabilite edilerek ortaya çıkacak olan hastanenin maliyeti arasında çok fark olacaktır. Tıp Fakültesi’nin bulunduğu alandaki binayı kullanabilirsek daha uygun olacaktır. Ancak bu uygunluk çıkacak olan nihai rapora bağlı olan uygunluktur. Bizim arsaya ihtiyacımız var ancak Kastamonu’da uygun arsa bulmakta zorlanıyoruz. Bakanlığımız her türlü alternatifi değerlendiriyor. Çıkacak olan sonuca göre tekrar oturup konuşacağız. ”

 TOKİ’DEN TALEP

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştük. İlimize yapılacak olan sosyal konutların sayısının arttırılması için talepte bulunduk. Sayın Bakanımız TOKİ başkanı ile görüşerek gerekli talimatı verdi. Sosyal konutlar için 3 binden fazla talep var. Yoğun ilgiyi sayın bakanımız ile görüştük. Güneykent’te yapımı devam eden TOKİ konutlarının olduğu bölgeye yapılacak.

İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

 Kastamonu’da kamu istihdamı beklentisi üst seviyede ama bizim özel sektör istihdamını arttırıcı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bizim üretime yönelik projeleri hayata geçirmeliyiz. Mevcuttaki organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi için çalışma yürüyoruz. İlgili bakanlıklarımız ile de görüşüyoruz. Organize Sanayi bölgemizde bulunan alanlarımız dolu. Yatarım yapmak isteyenlerimize Seydiler ilçemizi gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Taşköprü ilçemizin alt yapı eksikliklerini gideriyoruz. Devrekani’ye büyük bir organize sanayi bölgesi kurmak için çalışıyoruz. Bunlar tamamlandığında 2 bin 500- 3 bin kişiye istihdam sağlamış olacağız. Öncelikle şartları sağlamamız gerekiyor. Yatırımcıyı davet ediyoruz. Yatırımcılarla sürekli görüşüyoruz. Onları buraya getirmek için onlara bir takım şeyler sunmamız gerekir. Elimizden gelen her türlü şeyi yapmak için söz verdik. Her katıldığımız toplantıda iş adamlarına çağrımızı yineliyoruz. Bunu hep beraber yaparsak istihdam konusunda da güzel ilerlemeler sağlayabiliriz.”

 

Yorum Yazın