TIC HOLDING Header
  • USD 19.168
  • EUR 20.951
  • Altın 1220.158
  • BIST 100 4945.5
  • Dünya

Rusya: Batılıların Kiev'e silah sevkiyatı nedeniyle Donbas'ta ölen sivillerin sayısı 4 kat arttı

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, Kiev'e uzun menzilli silahların sevkiyatının başlamasından sonra Donbas'ta yaşamını yitiren sivillerin sayısının 4 kat arttığını söyledi.
Rusya: Batılıların Kiev'e silah sevkiyatı nedeniyle Donbas'ta ölen sivillerin sayısı 4 kat arttı
AJANSLAR - Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Güvenlik Konseyi'nin ‘Ukrayna'nın Donbass halkına karşı sistematik savaşı: 2014 ve sonrası" konulu resmi olmayan toplantısında konuştu.

Nebenzya, “Ukrayna, 2022 yazında NATO ülkelerinden uzun menzilli silahlar almaya başlar başlamaz, Kiev rejimi Donbass şehirlerini imha etmek için yeni fırsatlara sahip oldu. O zamandan bu yana sivil kayıplarda 4 kat artış oldu, sivil tesislere yönelik saldırılarda ise 3 kat artış meydana geldi” dedi.

Sadece kasım ayının sonundan bu yana 2 binden fazla büyük saldırı olayının gerçekleştiğini belirten Nebenzya, 17 Şubat 2022'den bu yana, DHC ve LHC’de yaşamını yitiren sivil sayısının 154'ü çocuk olmak üzere 4 bin 591 kişiye ulaştığına dikkat çekti.

Şu ana kadar 13 binden fazla konut, 147 sağlık ve 560 eğitim kurumunun hasar gördüğüne vurgu yapan diplomat, ABD ve NATO'nun Kiev'in Donbass'taki sivil nüfusa karşı işlediği suçlarda bilerek suç ortaklığı yaptığını söylemek için yeterli neden olduğunu kaydetti.

Nebenzya, Rusya'nın ölen Ukraynalılar da dahil olmak üzere çatışmanın tüm kurbanları için üzüntü duyduğunu vurgulayarak “Onların trajedisinin nedeni, 2014'te iktidara gelen suç rejiminin Rusya'yı jeopolitik olarak zayıflatmak için Batılı sponsorlarının jeopolitik görevlerini yerine getirmeye büyük bir ittiatkarlık ve hevesle koşmasıdır” ifadelerini kullandı.
Yorum Yazın