TIC 600*160
  • Eğitim

Çocuklarda zihinsel gelişim nasıl sağlanır

Çocukların zihinsel becerilerini ve gelişimlerini artırmak için ilk yaşlardan için bir takım aktiviteler yapmaları sağlanmalıdır.
Çocuklarda zihinsel gelişim nasıl sağlanır
Fatma Güler - Bu sayede aktif olarak zihninin açılması ve süreklilik halinde gelişmesi sağlanır.

Hayata bakış açılarını geliştirmek ve farklı bakış açılarının oluşması ve çok yönlü düşünmelerini sağlamak ancak bu gelişimleri yapmaları ile mümkün olur. Yaratıcı ve zeka geliştirici oyuncaklar ilk yaşlarda önem taşır.

Okula gitmesinden sonra da zihin gücünü artırıcı bulmaca çözme, puzzle, zeka küpleri, kitap okuma ve okuduğu kitabı anlatma gibi bir takım oyunlar oluşturmak aktiviteleri artırmak gelişim açısından önem taşır.Ayrıca doğa ile iç içe birtakım faaliyetlerde bulunmak çocuklarda hem insan sevgisi, doğa sevgisi ve psikolojik olarak gelişmesi açısından da fayda sağlamaktadır.

Özellikle çiçek dikmesini ağlamak ve toprakla temas etmesi zihinsel olarak da gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evde basit deneyler yaparak bir oluşumu ya da keşfetmeyi görmesini sağlayacak uğraşlarda oldukça önemlidir.

Resim yapmak bir enstrüman çalmasını sağlamak, karikatür gibi espri gücünü kullanmasını ve ayrıca el becerilerini artırmasını sağlamak oldukça sağlıklı katkı oluşturacaktır. Bunun yanında mutlaka çocuklara bir hayvan edinilmeli ve ona bakması, temas kurması özellikle psikolojik olarak gelişiminde fayda sağlayacaktır.

Çocukların klasik okul, ev, TV ve bilgisayar çerçevesinde olmaması için; mutlak özenli olarak faaliyetler geliştirmek ebeveynlerin görevi olmalıdır. Bu sayede sağlıklı ve düşünce gücüne sahip bireyler yetişecektir.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın