TIC 600*160
  • Eğitim

'Üniversiteler lokomotif olacak'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin şehrin seviyesine inmemesini, bulunduğu şehri yüksek seviyelere çıkartması gerektiğini kaydetti.
'Üniversiteler lokomotif olacak'

Kastamonu Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rektörlük binası önünde Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın ve rektör yardımcıları tarafından karşılandı. Kendisini görmek isteyen vatandaşlara da selam veren Gül, daha sonra Rektörlük makamına çıktı.

Burada üniversiteler hakkında açıklamalarda bulunan Gül, Kastamonu Üniversitesi’nin binasının çok güzel olduğunu, bu tür binaları olan üniversitelerin çok az olduğunu kaydetti. Gül, “Çok cömert davranılmış bu tarihi güzel bina Kastamonu Üniversitesi’ne verilmiş, bunun hakkını vermek gerekiyor. Bunu sizler yapacaksınız, akademik personel yapacak. Bilim, araştırma, eğitim seviyesinin yüksekliği bunlar olmazsa bu binalara yazık olur. Eğer eğitimin niteliği çok güzel olursa bunun hakkını vermiş olursunuz. Böyle bir tarihi binanın eğitim kurumu olması, gerçekten çok olağan üstü hareket. Böyle bir görkemli binaya sahip olan üniversitesi azdır. Çok az üniversitede böyle bina vardır. Burada olmaktan çok büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Üniversitelerin şehrin lokomotifi olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Üniversiteler şehrin ekonomik kalkınmasına, hem kültürel, sosyal kalkınmasına lokomotiflik yapması gerekir. Üniversitelerin şehrin seviyesine inmemesi lazım, o şehri alıp yüksek seviyelere çıkartması lazım. Üniversite demek, öğretim görevlisi demek en çok görgüsü, bilgisi olan insanların toplandığı bir mekandır. Dolayısıyla bulundukları şehirden daha vizyonel daha ileri görüşlü olması gerekir. Bir taraftan eğitim verirken, bir taraftan da bulundukları şehre liderlik yapması gerekir. Şehirle bütünleşmesi gerekir. Kastamonu’nun her türlü imkanı var. Bu kadar tarihi zenginliği olan ve potansiyeli olan şehrin, eminim ki bu şehrin, saklı mukayeseli üstünlük dediğimiz taraflarını öne çıkartacak konuları siz bulacaksınız, siz bunarı destekleyeceksiniz. Bir taraftan bu çevrenin çocuklarına, bir taraftan şehre ve tüm Türkiye’ye katkısı olacağına inanıyorum. “

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül'ün rektörlük ziyareti öncesi basın mensuplarının kameraları ve çantaları bomba uzmanı köpek tarafından incelendi.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın