• Sağlık

Polimiyozit nedir

Polimiyozit birden fazla kasta ortaya çıkan güçsüzlük ve doku hasarı oluşmasına neden olan kas iltihaplanmalarıdır.
Polimiyozit nedir
Fatma Güler - Özellikle kadınlarda 50 ile 70 yaş arasında görülürken çocuklarda ise 5 ile 15 yaş arasında daha sık görülmektedir.

Polimiyozit belirtileri arasında;  yutkunma güçlüğü, ses problemleri, kaslarda ağrı, omuz ve kalça kaslarında güçsüzlük oluşması, merdiven çıkarken zorlanma, kolları başının üzerine kaldıramamak ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra;  halsizlik, eklem ağrıları, yüksek ateş, kilo kaybı, iştah kaybı ve sabahları tutuk olarak yataktan kalkmak gibi belirtilerde polimiyozit hastalığının işaretleri arasında yer alır.

Polimiyozit hastalığına neden olacak en önemli etken net olarak araştırmalar sonucu ortaya çıkarılamamıştır;  ancak  genetik bir hastalık olduğu ve ayrıca kas iltihaplanmalarında ortaya çıkan virüs kaynaklı bir durumdan ötürü oluşabileceği söylenmektedir.  Bunun yanı sıra bazı etkenlerde polimiyozit oluşmasına neden olabilmektedir.

Metabolik hastalıklar, yaşanan tiroid hastalıkları, kas distrofisi,  ilaç, uyuşturucu ve alkol zehirlenmeleri, AIDS, grip, domuz tenyası streptokok bakterisi gibi hastalıkların bulaştırması  ve magnezyum kalsiyum dengesizlikleri nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Polimiyozit tedavisinde özellikle ilaçlarla tedavi edilmesi sağlanır.  4 ile 6 hafta sürecek bir tedavi süreci vardır; şiddetli olarak ortaya çıkan durumlarda ise immunoglobilin aşısı yapılmaktadır.

Ayrıca fizik tedavi ve egzersizlerle desteklenen tedavide yüksek proteinli beslenme önerisi verilmektedir. Şiddetli ağrıların olması nedeniyle dinlenmek gerekmekte ve düzenli olarak egzersizleri yapmak kasların güçlenmesini sağlamaktadır.
Yorum Yazın