TIC HOLDING Header
  • USD 16.959
  • EUR 17.457
  • Altın 964.092
  • BIST 100 2371.25

İşimi değiştirmeli miyim?

Mevcut işinizi değiştirmeniz gerektiğinin 12 sinyali ve sebepleri nelerdir?
İşimi değiştirmeli miyim?
Bir süredir işinizle ilgili kafanızda sorular gidip geliyor, belli aralıklarla çaktırmadan iş ilanlarını kontrol mu ediyorsunuz?
 
Aynı hayatımız gibi, işimizi, yaptıklarımızı, maaşımızı da kıyaslamaya eğilimliyiz. Eminim siz de bu konuda sık sık kendinizi sorguluyor, farklı bir işte olsanız neler yapabilirdiniz düşünüyorsunuz.
 
Peki, şu an işinizden ayrılmanız için doğru zaman mı?
 

 
Sizler için farklı araştırmaları inceleyerek, işinizi değiştirmeniz gerektiğini işaret edebilecek 12 sinyali derledim.
 
Bekletmeden ilkiyle başlayalım;
 
Sabahları işe gitmek istemiyor musunuz? Ertesi gün işe gideceğinizi düşününce içiniz sıkılıyorsa, sabahları işe gitmek için uyanmak istemiyorsanız, ayaklarınız geri geri gidiyor ve bu durum sizi mutsuz ediyorsa ilk önemli sinyali vermişsiniz demektir. Çoğumuz sabahları işe gitmek, erken kalkmak konusunda çok hevesli olmayız ancak bu konuda bir mutsuzluk yaşıyor olmak önemli bir işarettir.
 
Molalarınız çalışma sürenize göre fazla mı? Bir süredir molalarınızı fazla kullanmaya, işinizi ertelemeye, işten kaytarmaya başladıysanız bunun geçici mi yoksa kalıcı bir durum mu olduğunu sorgulayın. Günlük hayatta hava değişimi, kişisel hayatımızdaki olgular, uyku düzenimiz veya işyeri yoğunluğu sebebiyle çalışma-mola dengemiz değişebilir. Ancak bu değişim bir süredir devam ediyor ve siz işe uzun süre adapte olmakta zorlanmaya başladıysanız burada bir sorun olabilir. Mevcut işinizden memnun olmadığınız için işlerinizi yapmak istemiyor ve bu nedenle kaytarmaya başlamış olabilir misiniz?
 
Günlük sohbetlerinizde hep işle alakalı şikayetleriniz oluyor mu? Mesai sonrası arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet ederken iş arkadaşlarınız, iş tanımınız, patronlarınız hakkında sık sık şikâyet etmeye başladıysanız, iş motivasyonunuzla ilgili durup düşünmenizde fayda var.
 
İşiniz sizin için fazlasıyla basit mi? İşinizin size kolay gelmesi, sizin işten sık sık sıkılmanıza ve tıkanmanıza neden olur; yaratıcılığınızı kullanamamanıza sebebiyet verir. Uzun süredir yeni bir şeyler öğrenemediğinizi, kendinizi geliştiremediğinizi ve işinizin sizin için basit olduğunu düşünüyorsanız, belki de bir değişiklik size yeni kazanımlar sunabilir.
 
Fikirlerinizi özgürce ifade edebiliyor musunuz? İş yerinizde düşüncelerinizi dile getirmeye, konuşmaya çekiniyorsanız iş yerinde rahat değilsiniz demektir. Kendinizi ifade edemediğiniz yerde var olamazsınız.
 
Birlikte çalıştığınız kişiler işlerinden mutsuz mu? İş yerindeki mutsuzluk bulaşıcıdır. Kişilerin işleriyle ilgili negatif düşüncelerini düzeltebilme imkânınız varsa elbette bu en iyi çözüm olacaktır. Ancak siz de bu girdabın içine çekildiğinizi hissediyorsanız çalışma ortamınızı değiştirmenizi öneririm. Aksi durumda zamanla kişilerin mutsuzluğu sizi, işinize olan bakış açınızı sonra da kişisel hayatınızı etkileyebilir.
 
Eksiler artılardan fazla mı? İşinizin size getirilerini ve sizden götürdüklerini karşılaştırın. Maaşı düşük ama geleceğiniz için iyi bir yer olabilir veya güvenilir, huzurlu bir ortam olup maaşı düşük olabilir. Önceliğinizin ne olduğunu belirlemeniz önemli.
 
Uyku problemleri yaşamaya mı başladınız? Geceleri işinizle ilgili düşünmekten uyku problemi yaşamaya başladıysanız, işiniz sağlığınızı etkilemeye başladı demektir. İş yerindeki stresinizi azaltmaya çalışın. Eğer bu durum süreklilik arz edecekse iş yerinizi değiştirmeniz sizin için daha sağlıklı olabilir.
 
İşe gideceğiniz günler sağlık problemleri mi yaşıyorsunuz? İşe gideceğiniz zamanlarda veya işteyken sık sık sağlık problemleri yaşamaya başladıysanız; sürekli başınız ağrıyorsa, grip oluyorsanız vb., vücudunuz iş stresinizin size fazla geldiği ve dinlenmeniz gerektiği sinyalini veriyor olabilir.
 
İş yerinde duygularınızı kontrol edememeye mi başladınız? Çalışma arkadaşlarınızla, patronlarınızla iletişim kurarken kendinizi kontrol edememeye başladıysanız, konuşurken aniden sinirlendiğinizi veya söylemek istemediğiniz kelimeleri sarf ettiğinizi fark ettiyseniz, mevcut işinizde ayrılmanızı ve daha huzurlu hissedebileceğiniz bir iş bulmanızı öneririm.
 
Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Mesai saatleriniz sonrası kendinize, ailenize, hobilerinize ayıracak vaktiniz kalmıyorsa veya vakit kaldığında da kafanızda hep iş ile alakalı sorular dolaşıyorsa, iş-özel hayat dengeniz doğru ilerlemiyor demektir.
 
İş yerinize, işinize olan inancınızı yitirdiniz mi? Araştırmalarda en az bahsedilen ancak en önemli unsurlardan biri de kurumunuza olan inancınızdır. İş yerinde yaşadığınız sorunları dile getirdiğinizde, sorunlarınızın çözülmeyeceğini, kale alınmayacağını düşünüyorsanız, iş yerine, müdürlerinize inancınızın, güveninizin kalmamış olması iş değişikliği için önemli bir bulgudur.
 
Bu maddelerin çoğu sizin için geçerliyse bile, kararınızı verdikten sonra hemen işinizden ayrılmayın; kendinize en az 2 hafta tanıyın ve biraz bekleyin. Bu süreçte de kararlarınız doğrultusunda objektif bir biçimde etrafınızı gözlemlemeye çalışın.
 

 
Maddeleri sorgularken, hayatınızın kötü bir döneminde olduğunuz için veya kötü bir hafta geçirdiğiniz için işten ayrılma kararı almamaya dikkat edin.
 
Kendinize zaman tanıyın ve tabi ki diğer iş fırsatlarını araştırın, karşılaştırın.
 
Herhangi bir sorunuz ve tavsiyeniz olursa bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın...

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın