07.12.2018 11:41 Güncelleme Tarihi: 07.12.2018 12:10

Kolay yoldan net maaş nasıl hesaplanır?

Kolay yoldan net maaş nasıl hesaplanır?

Brütten nete maaşınızı kolay yoldan hesaplamak için sadece bir sayı ile çarpmanız yeterli.

Bir önceki yazımda sizlere brütten nete nasıl maaş hesaplaması yapılacağını detaylandırmış, örnekle açıklamıştım.
 
Bu yazımda ise, daha önce bahsettiğim vergi diliminin geçiş döneminde olmayanlar için kısa bir formül oluşturdum.
Tabi bu formül 2018 yılını kapsıyor. Gelecek yıl 2019 rakamları açıklandığında benzer bir kısa formül hazırlıyor olurum.Maaşımı kolay yoldan nasıl hesaplarım?
 
Son bordronuzdaki ve şimdi oluşacak olan kümülatif verginize göre hangi dilimdeyseniz, aşağıda yer alan diliminizin rakamı ile toplam brüt maaşınızı çarparak, bütün yasal kesintilerinizin toplamına ulaşabilirsiniz!
 
Yani çarpım sonucu çıkan tutarı toplam brüt ücretinizden çıkardığınızda direkt net kazancınıza ulaşacaksınız.

Bu rakamdan dahilseniz BES tutarınızı çıkarabilir, daha önceki yazımda belirttiğim ilgili AGİ tutarını ekleyerek alacağınız net maaşa ulaşabilirsiniz!
 
%15 kesintisi olan birisi;
Brüt maaşı * 0,28509 = ile total kesintilerini bulabilir, çıkan sonucu brüt maaşından çıkararak AGİ ve BES hariç net tutarına ulaşabilir.
 
%20 kesintisi olan birisi;
Brüt maaşı * 0,32759 = ile total kesintilerini bulabilir, çıkan sonucu brüt maaşından çıkararak AGİ ve BES hariç net tutarına ulaşabilir.
 
%27 kesintisi olan birisi;
Brüt maaşı * 0,38709 = ile total kesintilerini bulabilir, çıkan sonucu brüt maaşından çıkararak AGİ ve BES hariç net tutarına ulaşabilir.
 
%35 kesintisi olan birisi;
Brüt maaşı * 0,45509 = ile total kesintilerini bulabilir, çıkan sonucu brüt maaşından çıkararak AGİ ve BES hariç net tutarına ulaşabilir.
 
Konunun detaylarını merak edenler, bir önceki yazımda bahsettiğim bordro hesaplama detaylarına buradan ulaşabilirler.
 
Umarım sizler için hazırladığım bu formül ile birçok çalışan ücretlerini daha rahat kontrol edebilir ve bordrolarını öngörebilir.Herhangi bir sorunuz ve tavsiyeniz olursa bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın...