Mehmet Konuk

Mehmet Konuk

Hakkında

Yazarımız Mehmet Konuk 1983 Malatya doğumludur.

EĞİTİM DURUMU

2012 – 2015 İstanbul Aydın Üniversitesi, İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı, İstanbul. 

2007 – 2009 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi, Tiyatro Oyunculuğu Eğitimi,

2005 – 2007 Kocaeli Üniversitesi, İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı, Kocaeli.

2000 – 2004 İnönü Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Malatya

1997 – 2000 Malatya Lisesi, Sosyal Bilimler Bölümü, Malatya

İŞ DENEYİMİ

09.2004 -… İstanbul, Psikolojik Danışman

07.2004 - Er Radyo – TV Ajans,  Malatya, “Hasbıhal” TV Programı Yapımcısı ve Sunucusu

2002 - 2003 Dost FM,  Malatya, “Yakamoz” Radyo Programı Yapımcısı ve Sunucusu

1994 - 1996 Radyo Kent,  Malatya, Çocuk Programı Yapımcısı ve Sunucusu

1997 - 2004 yılları arasında Malatya’da, 2004 – 2006 yılları arasında Kocaeli’de yayın yapmakta olan çeşitli radyo frekansları ve televizyon kanallarında reklam seslendirmeleri, ses ve müzik montajları yaptı. Malatya, Kocaeli ve İstanbul’da farklı tiyatrolar bünyesinde oynadı ve oyun yönetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi bünyesinde çeşitli oyunlarda görev aldı. 

Yer aldığı oyunlar; Hasbıhal Teatral Şiir Dinletileri (Yönetmen), Turgut Özakman - Resimli Osmanlı Tarihi (Oyuncu), Dinçer Sümer - Eski Fotoğraflar (Oyuncu - Yönetmen Yardımcısı), Adalet Ağaoğlu - Çıkış (Oyuncu), Bertolt Brecht - Carrar Ana’nın Silahları (Oyuncu), Cahit Atay - Pusuda (Yönetmen - Oyuncu), Özkan Mert - Kentlerin Senfonisi (Yönetmen)

2007 - 2011 yılları arasında Tiyatro… Tiyatro… Dergisinde, 2011 - 2014 yılları arasında ise Türkiye’nin tek hakemli sanat dergisi olan Yeni Tiyatro Dergisinde yazarlık yaptı. Aynı derginin Yayın Kurulu üyeliğinde bulundu.

Tiyatro Ödüllerinde seçici kurul üyeliği yapıyor. Yeni Tiyatro Emek ve Başarı Ödüllerinin Seçici Kurul Başkanlığını ve Genel Koordinatörlüğünü yürüttü.

Belediyelerin bünyesinde, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim konferansları ve eğitimleri vermektedir.

ÇIKAN YAYINLARI

44 ayrı tiyatro oyununun sosyo-psikolojik açıdan değerlendirmelerinin yer aldığı Ocak 2015’te Artikel Yayıncılık tarafından basımı ve dağıtımı yapılan Kritik adında;

Anne-baba-çocuk iletişiminin ve okul dönemi çocukların ve velilerin sorunlarına ilişkin yazılmış, birinci baskısı Eylül 2015’te Kerasus Yayıncılık’tan, ikinci baskısı SKY Yayıncılık’tan çıkan Hoş Geldin Sınav adında kitapları bulunmaktadır.
Toplam 60 yazı listeleniyor
 • Othello'yu var eden duygu; 'Aşağılık Kompleksi'..

  Dünyanın en önemli edebî şahsiyetlerinden birinin Shakespeare olduğunu söylemek büyük bir iddia değildir. Bu kabul, sanat ve edebiyat çevrelerinde çok geniş ölçüde de itibar görmüştür.

 • Kendi adıyla anılan aşırı kıskançlık sendromunun sahibi: 'Othello'

  Bir önceki yazımızda Shakespeare’in Kral Lear oyununda, kıskançlık türlerinden kardeş kıskançlığının nasıl ve ağırlıklı olarak kimde yer aldığını incelemiştik (Kral Lear Oyununda Kardeş Kıskançlığı  Patolojisi).

 • 'Kral Lear' oyununda 'Patolojik Kardeş Kıskançlığı'

  Kıskançlık, evrensel ve insanî bir duygudur.

 • Hamlet'in psikolojik açıdan analizi..

  Hamlet'in nasıl biri olduğuna dair çok konuşulmuş, çok yazılmış, birbirinden farklı yüzlerce analiz, hatta tespit yapılmış olmasına rağmen kişiliği adeta avuçlarda kayıp gider.

 • Kim Daha 'Muteber'?

  Hasan Fehmi Gökdeniz ve Tanya Aksu Gökdeniz tarafından kurulan Devr-i Âlem Oyuncuları, takip ettiğim tiyatro gruplarından biri.

 • Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..

  Fareler ve İnsanlar, ünlü yazar John Steinbeck tarafından yazılmış, edebiyatseverlerin hemen hemen hepsinin severek okuduğu bir romandır.

 • Tiyatro Ak'la Kara - 'On Küçük Zenci'

  1890 İngiltere doğumlu olan polisiye roman, kısa öykü yazarı ve şair Agatha Christie küçük yaşlarda babasını kaybettiği için annesiyle beraber bir çocukluk geçirmiştir.

 • Jeanne d'Arc ve 'Öteki'

  Jeanne d'Arc 1412-1431 yılları arasında yaşamış olduğu varsayılan ve Fransa'nın İngiliz işgalcilere karşı verdiği savaşta ordunun başına geçerek Orleans kentini kurtaran bir halk kahramanı olarak anılır.

 • Sezon bitmeden görülmesi gereken 10 oyun..

  2019-2020 sezonu ne yazık ki dönem dönem çalkantılı süreçlerden geçen ödenekli tiyatrolar için çok sönük geçiyor.

 • Bernarda..