Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 286 yazı listeleniyor
 • Cem Sultan duruşu..

  Kıymetli, aziz dostlarım! Bugün tarihten bir ibret ışığı arz etmek istiyorum. Hepimizin bildiği bir mevzu. Ama adeta bugünlerde beni çok daha hatırlayın diyor.

 • Mescid-i Aksa'da bir sabah namazı ve Kudüs'ün bereketi

  Değerli dostlarım ve sayın okuyucularım, Geçtiğimiz kasım ayında Konya Meram Belediye Başkanı sayın Fatma Toru tarafından Kudüs’e davet edildik.

 • Afrin..

  Kıymetli okurlarımız.! Bizim için Urfa, Mardin ne ise Suriye'de odur.

 • Bir gece ansızın gelebiliriz..

  Çok değerli dostlarım ve okuyucularım, sizlere çoktan beri Suriye üzerine bir yazı yazmak istedim ama bir türlü fırsatım olmadı.

 • Siyasi kayık..

 • Siyasette yol arkadaşlığı..

 • Yılbaşı ve Noel Baba..

  Bundan 40 sene önce, henüz daha ortaokula giderken bir matematik hocamız vardı. Adı Ömer Faruk, halen hayatta ise Allah uzun ömür versin.

 • Dolmuş muavini..

  Bana tahammül gösteren değerli dostlarım ve değerli okurlarım, bu haftaki yazımda sizi tekrar eskilere götürmek istedim ama çok eskiye değil, 70’li senelere.

 • Gulu Gulu dansı..

  Yıllar önce 90’larda meşhur bir deyimdi hatta mecliste bile kullanılmıştı.