Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 266 yazı listeleniyor
 • Metro'daki 'M' harfi gitti 'U' harfi geldi..

  Değerli dostlarım, Ulaştırma bakanlığı İstanbul da yarım kalan metrolara el atarak onların tamamlanması için kolları sıvadı Allah razı olsun sahip çıktı, o metroları bitirecek inşallah.

 • Bolu Belediye Başkanı'nın gündem çabaları..

  Değerli dostlarım, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan göreve geldiği günden beri bir şekilde gündem olup adından bahsettirmeyi başarıyor.

 • Yargıtay binasının açılışı dualarla değil de, vals ilemi yapılmalıydı?..

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Yargıtay yeni binasının açılış töreninde dualar okunması malum bir kesimi rahatsız etmiş.

 • Dünden bugüne taksicilik ve güncel sorunları

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, 'Taksi' büyük şehirlerimiz, özellikle de İstanbul için her zaman gündemde olan ve çözülemeyen sorunlarıyla da sık sık başlıklarda yer alan bir günlük yaşam mecramız.

 • Kastamonu sel bölgesine dair çalışmalarımız ve notlarım..

  Değerli dostlarım, bir süredir yaşanan sel felaketi nedeniyle vakfımız adına Kastamonu'da bulunuyorduk ve henüz döndük.

 • ABD'nin Müslümanlara halife seçmesi..

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, geçtiğimiz günlerde ABD Afganistan'da çekilme kararı aldı. Biliyorsunuz ABD, ikiz kulelere yapılan saldırıyı bahane ederek Bin Ladin'e karşı harekat düzenlemek amacıyla 2001'de Afganistan'a girmişti.

 • Başımıza gelenlerden ne zaman ders alacağız..?

  Değerli dostlarım, benzersiz bir ülkeyiz gerçekten baktığımız zaman enteresan bir milletiz. Avrupa ülkelerinde de doğal afetler oluyor elbette ama bu derece mal kaybı can kaybı görmüyoruz.

 • Tarihi eserlerimiz yurt dışına kaçırılıyor..!

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz hafta içinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.

 • Yangın bölgelerinden gözlemlediklerim..

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz hafta ülkemizi sarsan yangınlara uyandık. Bir yandan yangına hemen müdahale eden devlet kurumları, bir yandan kaleme, klavyeye sarılıp meydanı boş buldukça atıp tutan klavye silahşörlerini gördük.

 • Geçmiş olsun Türkiye'm..

  Değerli dostlarım, büyük bir üzüntüyle sizlere bu yazımı kaleme alıyorum. Türkiye yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor, kalbimiz yanıyor.