Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 262 yazı listeleniyor
 • ABD Newyork'ta 'Türk Evi'

  Değerli dostlarım, TRT'nin ABD'de, New York'ta açılan Türkevi ile ilgili 2004'te çekmiş olduğu bir belgesel münasebetiyle New York'ta bulunmuş, bu vesile ile orada on gün kalmıştım. Binayı iki defa ziyaret ettim.

 • Zaman İskenderi Yavuz Sultan Selim Han

  Değerli dostlarım, bugün 22 Eylül, Yavuz Sultan Selim Han'ın vefat yıldönümü. O Yavuz ki, kısa ömrü at sırtında seferlerde geçmiş, bir zaferden diğerine koşmuş bir cihan sultanı.

 • Söz veriyorum uslu bir çocuk olacağım, derslerimi de çalışacağım.. Lütfen bizi geri göndermeyin!

  Bugünkü yazımda inanın ki kalemim vicdanım, pusulam yüreğim, göz yaşlarım mürekkebim oldu.

 • Demokrasinin rafa kaldırıldığı tarih..

  Değerli dostlarım, 17 Eylül 1961 Türk demokrasi tarihine en kara harflerle yazılmış bir gündür. Sayın Adnan Menderes'in şehit edilmesi ülke tarihine karanlık ve acı bir iz bırakmıştır.

 • 12 Eylül ve Askeri Yasa..

  Değerli dostlarım, ne zaman Eylül ayı gelse, ülkemizin yaşadığı karanlık günler gündemimize düşer. 12 Eylül 1980 darbesini hatırlarız...

 • Toksik insanlar..

  Değerli takipçilerim ve dostlarım, sizlere bu gün ne siyasetten, ne gündemden, ne de tarihten bahsetmek istiyorum.

 • Metro'daki 'M' harfi gitti 'U' harfi geldi..

  Değerli dostlarım, Ulaştırma bakanlığı İstanbul da yarım kalan metrolara el atarak onların tamamlanması için kolları sıvadı Allah razı olsun sahip çıktı, o metroları bitirecek inşallah.

 • Bolu Belediye Başkanı'nın gündem çabaları..

  Değerli dostlarım, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan göreve geldiği günden beri bir şekilde gündem olup adından bahsettirmeyi başarıyor.

 • Yargıtay binasının açılışı dualarla değil de, vals ilemi yapılmalıydı?..

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Yargıtay yeni binasının açılış töreninde dualar okunması malum bir kesimi rahatsız etmiş.

 • Dünden bugüne taksicilik ve güncel sorunları

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, 'Taksi' büyük şehirlerimiz, özellikle de İstanbul için her zaman gündemde olan ve çözülemeyen sorunlarıyla da sık sık başlıklarda yer alan bir günlük yaşam mecramız.