​Güven duygusu..

Güven duygusunu tanımlamak kolay birsey değildir. Elle tutulmayan, gözle görülmeyen kısaca tarifi kolay olmayan bir duygudur.
Nasil gelişir? Çocuğun daha ana rahminden itibaren ikinci yaşı çıkana kadar gelişir, ama yaşam boyu en önemli duygulardan biridir. Zira güven karşısındaki kişiye duyulan bir nevi teslimiyettir.

Ancak birilerine karşı güven duymak önemli bir ihtiyaç, insanlar için yaşam boyu bir hayat sibobu. İnsan birilerine güvenmek istiyor, ama nedense güvenin olduğu yerde beklentilerde artıyor.

Aslında çok zor bir mimari yapıt gibidir güvenmek, harcına aşk sevgi alışkanlık ve bağlılık katılır. Çok hassas bir yapıdır çok kolay yıkılır, onun içindir ki çok kıymetli bir duygudur. Bir kere yıkılır ve yok edilirse, beyin ölümü gelişmiş bir insana benzer. Bir kere daha oluşması imkansız bir hale gelir güven duygusunun.

Güven riskli bir duygudur, güven nasıl kazanılır veya kimlere güvenilir? Mütevazilik, adalet, sadakat, dürüstlük ve cesaret gibi bir çok nitelikleri üzerinde taşıyan insanlara güvenilir.

Güvenmek zamana göre gelişen bir olgudur. Hepimizin birine güvenmeye, hayatın bu zor akışı içinde dayanacak bir omuza ihtiyacı vardır mutlaka. Ama ne var ki güven en çok yıpratan bir duygudur aynı zamanda.

Ben yine de bu en çok ihtiyacımız olan kişileri seçerken çok dikkatli olalım derim, zira yıkımı çok zor ve yıpratıcı olup bizde derin izler bırakmasın.

Bu haftada bu konuyu işlemek geldi içimden. Bana sorarsanız güven duygusunu yitirmiş bir kişiyim. Ama yinde bu yaşamsal duyguya her zaman kapılarımı açık bırakıyorum. Ne demişler;  "Bal veren arının bile kıçında pislik vardır".

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın