Ahmet Cemal Saydam hoca uyardı..

Ahmet Cemal Saydam hoca, hafta sonu ve gelecek hafta için 'Çok Ciddi' bir uyarıda bulundu. 29 Kasım Pazar gününden itibaren Sahra Çölünden çok yoğun toz çıkışı bekleniyor.
Ahmet Cemal Saydam hoca uyardı..
"Toz ve bulutlu hava pazar günü Trakya Marmara Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak. Sayısı onbinlere hatta yüz bine ulaşan taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs çok ama çok uzaklara taşınabilecek. Yani virüsün yayılımı çok daha kolay olacak.

Özetle bu hafta sonu özellikle batıda bulunduğunuz her yerde havada bulut var ise, bugünlerde gördüğünüz uzak mesafeler görünmez ve sanki sis varmış gibi bir görünüm almış ise;

Kesinlikle dışarı çıkmayın,
Bizim site içinde yürüdüm sokağa çıkmıyorum demeyin,
Pencerenizi bile açmayın,
Poyrazmatiğiniz var ise mutlaka çalıştırın,
Bu nedenle bugün ve yarın alışveriş işinizi tamamlayın,

Bu toz taşınımı gelecek hafta ve ne yazık ki ondan sonraki hafta da artan bir şekilde devam edecek.

Sizler dışında bunun bilincinde olmayan toplumdaki sayılar 50-60 binlere ulaşırsa şaşmayacağım.
Halbuki yapılması gereken bizim kontrolümüz dışında gelişen bu olumsuz koşulları gören her duyarlı vatandaşımızın kendini temastan koruması olmalı.

Kış sezonu nedeni ile doğal atmosferik süreçler içerisinde artan daha da artacak olan Sahra tozu taşınımı sadece bizi değil Avrupa'yı da etkiliyor. Bu nedenle Aralık ayı tüm Avrupa için malesef yeni bir kaos anlamına gelecek..."


Dostlar yukarıdaki ileti Ahmet Cemal Saydam hocanın uyarısı. Ahmet hoca ODTÜ'de Kimya Profesörü. Hava durumu (toz taşınımı ve bulut) ile Covid virüsünün bulaştırıcılığı hakkında çok ciddi bir çalışması bulunmakta.

Değerli profesörümün bizlere aktardığı bu bilgiyi bende hepinizle paylaşmak istedim zira oldukca korkunç, etkili ve tehlikeli bu olayı bilmeleyiz..

Dikkatli olup kaidelere riayet eymeliyiz. Kalın sağlıcakla..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın