Salgın sonrası mali gelişmeler..

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını artık insanların sabrını zorlamaya başladı.
Salgın sonrası mali gelişmeler..
İnsanlar salgın başlangıcından itibaren yaşanan ilk şoktan sonra toparlanma sürecine girmeye çalışıyor. Hala tehlike geçmiş değil ancak böyle de nereye kadar. Önce insanın canı önemli tabi ki. Ama mal canın da yongası. Canımızı sağlığımızı korumak için mümkün olduğu kadar gizlendik kapandık. Ancak yaşam devam ediyor, en azından doymak için dışarıya çıkmak zorundayız. Her ne kadar eskisi gibi olmayacağı aşikar olan bu durumu nasıl değerlendireceğiz. Yaşamın en önemli gereksinimlerinden olan ekonomimizi nasıl güncelliyeceğiz. İş hayatı çeşitli kısıtlamalar, yeni kurallar, ve şartlar dahilinde devamlılığını sürdürecek. Zaman içinde göreceğiz. Bu konulara paralel sektörler de yeni düzenlemeler olacak mı. göreceğiz.

Salgına karşı alınan tedbirler içerisinde işletme sahiplerinin sektörel olarak yapmaları gereken işler ve Vergi Kanununda belirtilen Mücbir Sebep kapsamlarında değerlendirilmeleri yapıldı. Şimdi bir dönüş provası yapılacak. 1 Haziran dan itibaren yeni kavramlarla iş hayatına geçilecek. Adeta sil baştan gibi faaliyetler yeniden oluşturulacak. Bu arada Mart-Nisan-Mayıs ayı dönemlerine ilişkin Mücbir sebep kapsamındaki mükellefler Temmuz ayında beyanlarını tamamlamış olacak ve Ekim Kasım Aralık aylarında tahakkuk eden vergilerini ödeyecekler. Umarım işler yolunda gider ve idare mümkünse yeni döneme yeni kolaylıklar getirerek bu süreci aşmaya yardımcı olur.

Mükelleflerin vergi ödemelerinde getirilen ve süresinde beyannamelerini verdiklerinde indirim uygulayacağını önceden bildirmişti. Bunun gerçekleşmesinde daha uygulanabilir hale gelmesi için düzeltme yapmıştı. 7194 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu'nun "Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi" başlıklı Mükerrer 121’inci maddesinde yapılan değişikliklere ilişkin olarak yayımlanan Gelir Vergisi Tebliğ de gerekli açıklamalar yapıldı.

Maddede yapılan değişiklikler özetle aşağıdaki gibiydi:

1- Vergiye uyumlu mükelleflere tanınan %5'lik vergi indiriminin uygulanmasında beyan edilen vergilerin kanuni süresinde ödenmiş olması şartı kaldırılarak, ödeme koşulu gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme süresine çekilmiştir. Buna göre 2019 yılına ilişkin olarak verilecek yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinde %5’lik vergi indirimi uygulanmasından yararlanabilmek için kanuni süresinde verilmiş ancak kanuni süresine ödenememiş olan vergilerin indirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibarıyla ödenmiş olmaları halinde maddede yer alan diğer şartların da sağlanmış olması kaydıyla vergi indiriminden yararlanılabilecektir.

2- Maddede geçen vergi beyannameleri ibaresinin hangi beyannameleri ifade ettiğine açıklık getirilmiştir.

Vergi beyannameleri ibaresi,
⎯ Yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannameleri,
⎯ Geçici vergi beyannameleri,
⎯ Muhtasar, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri,

ile Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine verilmesi gereken katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi beyannamelerini; vergi ibaresi ise Bakanlığa bağlı vergi dairelerine verilmesi gereken beyannameler üzerine tahakkuk eden vergileri ifade etmektedir.

En azından bu mükellefler açısında bir avantaj idare açısından da tahsilat kolaylığı getirecektir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın