TIC HOLDING Header
  • USD 27.148
  • EUR 29.007
  • Altın 1679.829
  • BIST 100 8039.18

Şirketlerin kredi kullanmaları usulünde değişiklik

Şirketlerin kredi kullanmaları usulünde değişiklik
Şirketlerin finansman durumları için ihtiyaç hissettikleri kredi kullanma uygulamasında değişiklik yapıldı. Bankacılık Düzenlemece Denetleme Kurulu (BDDK) 24.06.2022 tarihinde 10250nolu karar ile değişiklik ve düzenleme kararı almıştır.

Bu karara göre;
a- Yabacı para nakdi varlıkların TL karşılığı 15 Milyon TL'nin olan şirketler
b- Bağımsız denetime tabi olan şirketler,
c- Yabancı para nakdi varlıkların TL karşılıklarının Şirketin Aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış cirosundan büyük olanını %10 dan fazla olan şirketler artık nakdi ticari kredi kullanamayacaklar.

Peki bu şirketler nasıl kredi kullanabilecekler? 
Bunun için aksi yönde karar alıncaya kadar bazı usul ve uygulamaları yerine getirerek kredi kullanabilecekler.

-Bunlardan Yabancı Para nakdi varlıklarının 15 Milyon TL aşmayan şirketler Krediye başvuru tarihinden itibaren Halihazırda Yabancı Para nakdi varlıkları ile en son güncel finansal tablolarına göre aktif toplamını ve son 1 yıllık net satış hasılatını Bağımsız Denetim Kuruluşlarına tespit ettirmeleri ile kullanacakları kredinin vadesi süresince Yabancı Para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 Milyon TL'yi aşmayacağını aşsa bile aktif toplamından ya da son bir yıllık net satış hasılatından büyük olanının %10 unu geçmeyecek şekilde uygulanacağını taahhüt etmeleri gerekecek. Bu şekilde Kredi kullanabilecekler. Söz konusu beyan rapor ve taahhüdün banka tarafından kontrolünün sağlanması için her ayın 10 iş günü içinde bir önceki ay sonu itibarı ile son 12 aylık net satış hasılatının güncel değerini bankaya bildirmeleri gerekecek.

Yabancı Para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan şirketler krediye başvurduğu tarihten itibaren 3 aylık dönemlerde Yabancı para net pozisyon açığının bulunduğunu Bağımsız Denetim Kuruluşlarınca onaylanmış rapor ile tespit ettirerek bankaya sunmaları gerekir ve başvuru tarihinden itibaren 3 aylık dönemdeki pozisyon açığıyla sınırlı olmak kaydı ile TL cinsinden kredi kullanabilecekler.

Yabancı Para nakdi varlıklarını TL karşılığının hesaplanmasında hesaplanacak tarihe ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden hesaplanacaktır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın