13.10.2018 03:14 Güncelleme Tarihi: 13.10.2018 03:19

Bu hesap sorulacak APO denen köpekten diye uyutulduk

Bu hesap sorulacak APO denen köpekten diye uyutulduk

Dünya üzerinde özgürlükçü demokrasilerin en dikkat çekici özelliği hesap sorulabilir bir devlet mekanizmasına sahip olmasıdır.

Seçilmişlerin seçenlere karşı yaptığı işlerin hesabını vermesi bir haktır.

Lakin bu hak bizim ülkemizde ne geçmişte işliyordu, nede bundan sonra işleyecek gibi gözükmüyor.

Hep konuşur dururuz ya hani Amerikan demokrasisi diye…

İşte o beğenmediğimiz Amerika’nın beğenilecek tek yönü vardır, o da; seçilenlerin hesap vermekten kaçışının olmamasıdır.

ABD’Lİ BAŞKAN’DAN HAKSIZ SAVAŞIN HESABI SORULDU
Vietnam’da Amerika’nın haksız savaşı nedeniyle ABD Başkanı Johnson’dan hesap soruldu.

1965’te Kongre’den yetki alarak Vietnam Savaşı’nı başlatmasının bedelini ağır ödedi. Halk cephesinden tüm destekler kesilip, ağır tepkiler görmesi üzerine başkanlığa devam edemedi. Haksız savaşın faturası Johnson’un ardından yeni başkan Nixon ve ekibine de kesildi. Halkın hesap sorması sonucu Amerikan tarihinde başkanlıktan bir başkanın istifa etmesi gerçekleşmiştir.

TRUMP YAPTIKLARININ HESABINI VERECEK Mİ?
Peki Amerika’da halkın hesap sorabilir olması gerçeği Trump için de gerçekleşecek mi? Trump hesap sorulabilirlik sınavından başarılı çıkabilecek mi? Yaptıklarının hesabı nasıl ve ne zaman sorulacak? Yoksa Evangelist abileri hesap vermesinin önüne geçebilecek mi?

Amerika’nın müttefikleri ile sıkıntı yaşamasını sağlayan, dünya ekonomisini sarsan politika sergileyen, devletleri çocuk gibi attığı tweetler ile kaosa sürükleyen Trump’tan bu yaptıklarının hesabı sorulacak mı?!!!!

Peki biz Türkiye halkı olarak yanlış yapılanların hesabını seçtiklerimizden veya vatan hainlerinden sorabiliyor muyuz?

1990’LI YILLARDA APO DENEN KÖPEKTEN HESAP SORULACAĞINI MEYDANLARDA HAYKIRIRDIK
Gençlik yıllarımızda Aşık Sefai’nin,“apo denen köpekten bu hesap sorulacak” şiiri ile hep devletin halkın isteği ile bebek katilinden hesap soracağını meydanlarda haykırırdık.

KATİL APO’NUN KEYFİ YERİNDE
Peki ne oldu devlet hesap sorabildi mi? Hayır hatta devlet Amerika’nın ve AB’nin baskısı ile APO’ya daha iyi yaşam olanakları sağladı. Katilin keyfi yerinde…

Silahlı terör örgütüne açık açığa destek olan siyasi parti ve temsilcilerinden hesap sorulabildi mi? Mecliste değerlerimize hakaret eden milletvekillerine ceza verildi mi?

Ceza vermeyi veya hesap sormayı bırakın, bu kişiler devletin imkanlarından en üst seviyede yararlanmaya ve milletin cebinden maaş almaya devam ediyorlar.

FETÖ ÖRGÜTÜ LİDERİNDEN HESAP SORULAMADI
Ülkemizde kanlı bir darbe girişimini planlayan ve bunu gerçekleştireceği anda karşısına çıkan halk nedeniyle kötü emellerini gerçekleştiremeyen terör örgütü lideri Fetullah Gülen’den hesap sorabildik mi?

FETÖ’YÜ ÖVEREK MAKAM SAHİBİ OLANLAR, ŞİMDİ FETÖ’YE SÖVEREK MAKAMDA KALMA GAYRETİNDE
Geçmişte terör örgütü liderini överek makam sahibi olanların bugün aynı kişiye söverek makamda kalmaya çalışması gerçeğini neden göremiyoruz.

İdam gelecek sözlerine, hesap sorulacak söylemlerine artık itibar edilmiyor, biriken hesaplar sorulmazsa siyasi iflas yakındır.

Seçilenler seçtiklerinden hesap soramıyorsa, seçilenler ülkenin değerlerine zarar verenleri cezalandıramıyorsa, bedel ödeyenler daima bu ülkeyi karşılıksız sevenler oluyorsa ortada ciddi bir sıkıntı vardır.

Allah sıkıntılarımızı bertaraf etsin…