Hasan Denizyaran

Hasan Denizyaran

Korona ile köşe kapmaca

Merhaba sevgili OGÜNhaber okurları. Maalesef son zamanlarda bütün ünyayı karıştıran koronavirüsü, yakın zamanda da Türkiye’ye geldi ve halkımızda bir panik durumuna yol açtı. Bununla alakalı zaten birçok haber var. Benim sizlerle paylaşmak istediğim nokta bizleri nasıl etkilediği.
Korona ile köşe kapmaca
Yıllar içinde birçok salgın ve virüs, gündemi dönem dönem meşgul etti. Birçok insanın hayatına mal oldu. Bir süre sonra da artık o salgından haber alamaz olduk. Kimilerince bu ekonomiye vurulan darbeler ve başka kimselerin para kazanma kaynağı, kimine göre de dünya nüfusunu azaltmak için yapılan çeşitli saldırılar.

Şimdiye kadar koronavirüsünden ölen kişi sayısına dünya çapında baktığımızda ben bu durumun nüfus azaltması ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Sayılar oldukça düşük bir şekilde ilerliyor çünkü. Fakat ekonomiyi hedef aldığı aşikar. Daha birkaç gün önce Türkiye’ye gelen bu virüsün ekonomimizi nasıl etkilediğini düşünürsek, bu virüsle uzun bir süredir mücadele veren Çin Hükümeti'nin ve Avrupa ülkelerinin durumunu daha iyi anlayabiliriz.

Okulların tatil edilmesi ile beraber eğitim sektörü oldukça güçlü bir darbe yedi. Ben de bir sanat okulu sahibi olarak bu darbenin etkilerini gerek kendimce gerek çevremde oldukça net bir şekilde gördüm.

Kalabalık yerlere gitme korkusu yüzünden AVM içerisinde bulunan dükkanlar, çarşılar, etkinlikler vb. iş kolları, iş yapamaz oldu ve hayat şartlarının oldukça pahalılaştığı, ekonominin git gide kötüleştiği ülkemizde, ticaretle uğraşan kişiler oldukça ağır bir darbe yedi.

Tabi bu durum herkes için geçerli değil.

Elini çabuk tutup maske, kolonya, dezenfektan, eldiven vb. virüs ile alakalı malzeme satmaya başlayan kişiler, fahiş fiyatlarla servetlerine servet katmaya devam ediyor.

Yurt dışında tatile giden veya yaşayan kimseler şu anda sınırlı uçuşlarla gelebiliyor veya geliş tarihleri sürekli uzatılıyor. Sağlık bakanlığı, yurt dışından gelen vatandaşlara 14 gün karantina altında kalmalarını ön görüyor. Fakat bu kurala uyan da var uymayan da.

İşin tuhafı, yolculara karantina ön görürken, hava yolu şirketleri çalışanlarına müdahale etmiyor ve çalışanlar, uçuşlara devam ediyor. Bu durum ise ciddi gözükmeye çalışan fakat ciddi olamayan bir bakanlık ortaya koyuyor.

Hava yolu şirketleri, uçuş ekibine karantina zorunluluğu koyup çalışmalarını engellerse bir süre sonra uçuşların da azalacağı ve hava yolu şirketinin kazancının çok fazla düşeceği aşikar.

Kısacası bir önlem alınıyorsa tam anlamıyla alınmalı. Açıklar bulunan bir sistemde virüsten kaçmaca oynamak oldukça saçma. Halkımızın büyük bir bölümünün krediyle yaşadığı, yoksulluk çektiği bu dönemde ekonomiye bu darbeleri vurmak fakat büyük şirketlerin bu darbeden etkilenmemesi için onlara imtiyaz göstermek oldukça yanlış bir eylem.

Daha önce gördüğümüz hastalıklar gibi, bu da bazı insanlar yeteri kadar para kazandığını düşündüğünde bitecek. Moralimizi yüksek tutmaya çalışalım. Gereksiz yere korku ve paniğe kapılmayalım. Ne olursa olsun hayat devam ediyor. Gerekli önlemleri alarak yaşamak için yapmamız gereken şeylere devam etmeliyiz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşça kalın.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın