Hakkında

Bazı şeyler tesadüf değildir. Arap kökenli bir anne ile Adanalı bir babanın evladı olan İsmail Çetin doğal olarak Arap ve Türk mutfağının harmanlandığı mutfağın içinde büyüdü ve bu kültürle yetişti.

Esas mesleği olan inşaat sektöründe birkaç firmada görevini icra ettikten sonra gönlünde yatan isteklerin dürtüsüyle içinden gelen sesi dinledi ve kendi mesleğini bırakarak 1993 yılında gıda sektörüne geçti.

İlk işi Antalya da bir tatil köyünde yiyecek içecek müdürlüğü yaptı, daha sonra aynı firma bünyesinde başka bir tatil köyünde genel müdürlük yaptı. İşinin ve başarısının devamı için yurtdışına gitmeye karar verdi.

Bir güney Afrika şehri olan Johannesburg da dünya mutfağı eğitimi aldı (R.S.C.) gurup bünyesinde dünya mutfağı eğitimi aldı.

Aynı gurupla Maldiv adalarında 7 yıldızlı bir tatil köyünde rest işletme müdürü olarak göreve başladı ve Türk yemeklerini ilk defa bu bölgede sundu.

4 yıl burada görev yaptıktan sonra Türkiye ye döndü. Türkiye de işe başladığı bir gıda firmasında Türk yemeklerini dondurarak Ortadoğu pazarına sunmaya hazırlandı bu arada Türkiye’de büyük marketler zincirleriyle de anlaşarak dondurulmuş Türk yemeklerini de Türkiye de marketlerde görmüş olduk.

Bu lezzetlerin Ortadoğu pazarında çok beğenileceğinin zaten bilincinde olan İsmail Çetin ilk hedef olarak İran pazarına girdi ve ilk 6 aylık anlaşmasını 25 milyon dolar olarak imzaladı ve İran Türk yemekleriyle tanıştı.

Daha sonra birçok körfez ülkesinde gıda fuarlarına katılarak Golfood Fuarı Dubai Siel Abu Dabi Fuarlarına katılarak körfez ülkelerinde Türk yemeklerini tanıtıp sevdirmiştir. CNBC Abu Dabi TV de 45 dk. canlı yayında, Türk yemeklerini Arapça konuşarak tanıtmıştır.

Şu an Türkiye’de İstanbul’da yaşayan İsmail Çetin, TUTAP Ortadoğu ve körfez ülkeleri temsilcisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. 

2013 Mayıs ayından itibaren haber portalımız OGÜNhaber ve OGÜN Gazetesinde İsmail Çetin ile 'Ortadoğu Lezzet'leri adı altında makâleler yazmaktadır.

İsmail Çetin'e ayrıca www.lezzetiseyyah.com ve www.ortadogu.kim  adreslerinden ulaşabilirsiniz.