TİC Holding Header
  • USD 31.368
  • EUR 33.921
  • Altın 2068.037
  • BIST 100 9220.83
Nalan Erbaş

Nalan Erbaş

Korkma..

Kazanma hırsından doğan bir duygudur kaybetme korkusu.. 'Bir şeyi kaybetmekten korkuyorsan, bir gün başına gelebileceğini de biliyorsundur'...
Korkma..
Hırs ile korku ego'nun bir parçasıdır.. Bazı şeylere sahip olamama duygusu hırs'ı, hırs ise kaybetme korkusunu beraberinde getirir..

"Baskaları alır diye korkmasak, çoktan atacağımız bir çok şey var" der Oscar Wilde.. Aslında durumun kısaca özeti de budur.. Bir başkasının, bize ait olduğunu düşündüğümüz şeylere sahip olması (ki o şeyi sevmesek bile) bizi öfkelendirir.. O yüzdendir ki insanoğlu hiçbir şeyinin "benden sonrası" olmasını istemez.

Hayattaki her şeyi kaybetme korkusu yaşayabiliriz.. Herhangi bir şeyden korkmak gereksiz bir çekinmedir. Korkmak yerine "temkinli" olmak, bütün ihtimalleri göz önünde bulundurup dikkatle hareket etmemizi ve huzurumuzu dengeler.

Hayatta yeni başlanacak o kadar çok şey var ki.. Yeni bir iş, yeni bir eş, yeni bir hayat, yeni bir aşk gibi.. Bunun yaşı da yok üstelik. İnsan hangi yaşta olursa olsun yeni şeylere başlayabilir.. Çok yaşlı bir insanın bile yüreği yeni bir aşkla çarpabilir.. Çünkü ruh yaşlanmaz.. Beden yerçekimine yenik düşer sadece. Yani her yaşta, her dönemde "kaybetme korkusu" yaşayabilir insanoğlu.. Her yaş ta öfkelenir, her yaş ta hata yapabilir. Korkunun da yaşı yoktur.

Kaybetme korkusu insanı tüketir.. O kadar ki kaybetmek istemediğiniz şeye fazlasıyla yüklenir, üzerine fazla düşerek hem kendinizi hem karşınızdakini yıpratarak bu korku ile hatalar yaparsınız.. Eğer bir başkasına bu duyguyu yaşatıyorsanız daha da vahim.. Çünkü karşınızdaki sizi kaybetmemek adına sahte davranışlarda bulunacak, sahte mutluluklar, sahte gülümsemeler yaşatacaktır. İyiniyetten uzaklaşacak bir süre sonra sizi sevmeyi bırakıp nasıl elde tutacağının planlarını yapacaktır. Size ve kendisine sahte mutluluklar yaşatma derdinde olduğu için sizin üzüntülerinizi, sıkıntılarınızı önemsemeyecek, sizin başınıza gelebilecek herhangi bir şeyden endişelenmeyecektir.. Endişelenmiş gibi görünecektir. Çünkü artık onun tek bir hırs'ı vardır "sizi kaybetmemek"..!!

Kaybetme korkusu ne konuda olursa olsun dozunda hissedildiğinde "sahip çıkma" içgüdüsünü tetikleyecek ve bu korkuyu tatlı bir duyguya dönüştürecektir.

Özgüvensizliğin temeli kaybetme korkusudur.. İnsanı karakterinden edebilecek kadar yoğun bir duygudur.. 
Mesela; sadece kaybetmeyeyim diye hiç yapmam dediğiniz şeyleri yapabilirsiniz.. Korkularınız bir gün "panik"e dönüşebilir.. Panik size hatalar yaptırıp öfkelendirecektir. Dolayısıyla bu yaşadığınız hırs, yani "kaybetme korkusu" ile bir gün kaybedecek ve içinizdeki tüm duygular nefrete dönüşecektir.

Değil mi ki; pek çok kadın sadece bu kaybetme korkusu yaşayan erkekler tarafından şiddet görüyor.. Değil mi ki pek çok kadın kocasını kaybetme korkusuyla gerçek kimliğiyle değil de sahte duygularıyla rol yapıyor.. Dolayısıyla en güzel duygular bir başka duygunun esiri olup tüm güzellikleri yok edebiliyor...

Kontrollü olmak insanın elinde!.. Biraz sakin olmak ve karşındakini anlamaya çalışmak tüm bu duyguların insana verdiği zararı yok edebilir.

Ego kontrol altına alınmadığı sürece insanı yavaş yavaş zehirleyecektir. Kaybetme korkusu ise tadında hissedildiğinde ilişkilerin ve durumların devamlılığı acısından gereklidir.. hiç bir şeyin kölesi olmayın.!!

Korku Köleliktir.. (Eflatun)..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Işıl ışıkoğulları
    Elinize yüreğinize sağlık çok güzel dile getirmişsiniz♥️
  • Av.Ramazan ÖZTÜRK
    Nalan Hanım, Kaleminize,Yüreğinize Sağlık, Konu Etraflı Bir Şekilde Ancak Bu Kadar Güzel Dile Getirilebilinirdi. Tebrikler