Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 274 yazı listeleniyor
 • Men Dakka Dukka

  Değerli Dostlarım,

 • Tarihimizde 'FETÖ' benzeri bir şahsiyet, 'Cemaleddin Afgani'

  ​Değerli dostlarım, sevgili okurlarım.

 • Hâcegan'dan Hocaefendi'ye..

  Kıymetli okurlarımız! Gerek FETÖ, gerek Adnan Oktar meselesi gündemde hak ettiği yeri alamayan bir konuya dikkatleri yoğunlaştırdı. Cemaatler meselesi. Biz de birkaç kelam yazmak istedik.

 • Bana Ömerleri getirin..

  Kıymetli Okurlarımız, bir seçim atlattık. 19 bin sandıkta 51 milyon oy kullanıldı.

 • Hilâl'in şahlanışı..

  Vurulup ömrünün ilk baharında, kanından çiçekler açar yayında. Cümle Şehitlerin omuzunda, bir sabah gelecek kardan aydınlık..

 • Ülkücü harekette bir Şehzade..

  Çok Değerli Dostlarım ve Okuyucularım, 24 Haziran seçimlerinden sonra siyasi partilerimizi kendi yorumumuzla kaleme almaya devam ediyoruz.

 • CHP'de yeni dönem..

  Kıymetli okurlarımız.!

 • Geleceğe bakma zamanı..

  Kıymetli Okurlarımız, Ülke olarak son derece demokratik, olgun bir seçim geçirdik.

 • Seçim, doğru kelime ve cümleler..

  Kıymetli okurlarımız. Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik ve mühim bir tarihi dönemece geldik.

 • Kıraathane..

  Kıymetli okurlarımız son günlerin sıcak tartışmasına maziden bakalım dedik. Sayın seçilmiş CB’mız kıraathanelerden bahsetti. Nedir bu kıraathaneler?