Ertunç Tuncer

Ertunç Tuncer

Müzik Dünyası - 3

Bir önceki yazımızda yine kafamızda birçok soru işaretiyle kalmıştık.
Müzik Dünyası - 3
Bu 'Müzik'te nereden çıktı?
Bunlardan birisi ilk yazılan şarkının sadece insan sesiyle mi yoksa bir enstrüman eşliğinde mi olduğuydu. O dönemlerde insanlar yüzdükleri hayvanların derilerini kurutarak kendilerine giysi ve el eşyası yaptığı için zaman içerisinde buldukları şeylere çeşitli taş ve sopalarla vurmaya başlamışlar. Sıra bu kurutulmuş deri parçalarına geldiğinde farklı bir ses çıktığını fark ederek üzerine gitmişler ve vurmalı çalgılarımızın başını çekmekte olan davulun en kaba halinin temelleri atılmaya başlanmış. Yazılan bu ilk beste de ilk davullarla, düzenli ölçüler vurularak desteklenmiş.

1972 yılında ise insanlığın ilk bestesi, Asurolog Anne Draffkorn Kilmer tarafından bugün kullandığımız yedi notalı diyatonik diziyle uyarlanarak tekrar yorumlanmış. Dinlemek isteyenler için videoyu aşağıda bırakıyorum. Önümüzdeki haftalarda müziğin tarihindeki gelişmelere bu başlık altında devam edeceğiz... Takipte kalın...
Ne tarz müzik dinlersin?

Başlıca bilindik müzik türleri (hemen kulağımıza aşina gelenler); Blues, Klasik Müzik, Rock, Pop, Halk Müzikleri, Arabesk, Elektronik Müzik, Hip-Hop, Rap, R&B, Caz, Çocuk Müzikleri, Dini Müzikler ve Enstrümantal Müzik...

Bilmediğimiz ya da sadece bir yerlerden duyduğumuz diğer müzik türleri ise; Alternatif Müzik, Alternatif Rock, Funk, Trip, Swing, Be Bop, Fusion, Fantezi, Metal Müzik Türleri, Latin, Flemenko, Dance, Alaturka, Türk Sanat Müziği, Etnik, Soul, Underground, Elektronik Pop,İndie ..

Geçtiğimiz hafta ‘’Halk Müziği’’ ve ‘’Elektronik Müzik’’ tarzlarına değinmiştik.

Hip- Hop; Aslında Hip-Hop‘ı müzik türleri arasında saymak hatalı, ama bu hatayı bilerek yaptık. Doğrusunu söylemek gerekirse Hip-Hop bir yaşam tarzıdır. 70’lerin sonunda Amerika’da ortaya çıkıyor ve aynı ‘’Blues’’ gibi zorluklar içinde yaşayan siyahi grubun kendini ifade etme biçimi haline geliyor. Rap ve R&B‘nin yanı sıra breakdance ve graffitiyi de bu yaşam tarzının içerisinde sayabiliriz. Bakıldığında bir bütün teşkil etmekte zaten.

Rap; Eleştiri içeren sözlere sahip bir müzik türüdür. Yargılayıcı ya da karşı tarafı sorgulayıcı bir yapıdadır. Alt tabakaların yaşadığı baskıyı, yaşantının zorluklarını, sokak hayatının kötü yanlarını ve ezilen duyguları anlatmaktadır.

R&B; Caz, Rap, Gospel ve hatta Blues karışımı bir türdür. Bir çok tarzın karışımı gibi... Yaşanılan hayatın zorluğundan çok bu zorluklara nasıl baş kaldırılacağına ya da nasıl göğüs gerileceğine dair sözlerin bulunduğu asi, serseri bir tavırla söylenen, hatta minimal ama keskin hareketlerle yapılan danslarla görsel anlamda da desteklenen bir müzik türüdür.


Bu hafta şarkım çıktı!

Bu hafta şarkım çıktı başlığına hoş geldiniz sevgili okurlar. Tabi herkes neredeyse ev hapsinde bu zamanda şarkı çıkarmak doğru mu acaba yoksa beklenilmeli mi tartışma konusu biz işimize bakalım 😊.. Her hafta olduğu gibi bu hafta da sizi haftanın en hitli şarkılarıyla bir araya getireceğiz. Tüm kalbimle, gerçekten emek harcayan, hak eden sanatçı dostlarımın dikkat çekmiş ve istediği seyirci kitlesine ulaşabilmiş olmasını diliyorum.

Derya Bedavacı - Naz Değil 1,1 mn izlenme 1 hafta önce
Ebru Yaşar - Kalmam 1 mn izlenme 1 hafta önce
Fatih Bulut - Yırtıl 1 mn izlenme 6 gün önce
Ayça feat Cem – Ya da Öldür 464 k izlenme 1 hafta önce
Ferah Zeydan & Kaan Beyru - Dön Desem 455 k izlenme 6 gün önce
Pelin Gedik - İki Şaşkın 331 k izlenme 1 hafta önce
Hayko Cepkin – Hayvan 185 k izlenme 1 hafta önce
İrem Derici - Razıyım Ömür Boyu Yalnızlığa 170 k izlenme 2 gün önce
Bade Nosa – Kendim Abla 156 k izlenme 5 gün önce

Haftaya yeni hitlerle bu başlıkta görüşmek üzere…


Bu ne dünya kardeşim??
Ülkemizden kısaca bahsettik... Peki ya dünya da neler oluyor?
Beklenilen o albüm geldi ve rekor kırmaya başladı bile... Justin Bieber’ın aylar öncesinden PR çalışması yapmaya başladığı ‘’Changes’’ adlı albüm çalışması başarılı bir şekilde ilerliyor. Albümden önce ‘’Yummy’’ adlı single ı çıkaran ve izlenmesi yavaş ilerlerken yaşadığı rahatsızlığı ve evliliğini konu alan bir youtube dizisi yayınlamaya başlayan ünlü popçu albümün şarkılarını tek tek kliplendiriyor.
Ayrıca çocukluğumda bayılarak dinlediğim Radiohead’in solisti Tom Yorke’un yeni albümü büyük yankı getir. ‘Anima’ adlı albümde çok farklı bir tarz günümüzü anlatan harika sözlere tanıklık edeceksiniz…

Dünyada albüm satışları konusunda ise ilk 10 şu şekilde;
1- Ed Sheeran
2- Drake
3- Taylor Swift
4- Kendrick Lamar
5- Justin Bieber
6- Bruno Mars
7- The Weeknd
8- İmagine Dragons
9- Linkin Park
10- The Chainsmokers

Haftaya bu başlık altında farklı gündemlerle devam edeceğiz, takipte kalın..


Ne vereyim abime?

Geçtiğimiz haftalarda hava soğuk olduğu için içimizi ısıtacak şarkılar önermiştim yine yeniden. Peki geçen haftadan bugüne ne değişti dersek hala hiçbir şey değişmedi sevgili okurlarım yaşadığımız virüs krizi dışında, hava hala buz. Sizlere bu sefer evde bolca vaktiniz olduğu için teker teker şarkı değil de albüm önerisinde bulunacağım. Öncelikle Coldplay 'in son albümü olan ''Everyday Life'' ı kesinlikle dinlemenizi isterim hatta ‘’youtube’’ tan video kliplerini de izleyebilirsiniz çünkü harika bir gün doğumu görselinde çekmişler klipleri. Ayrıca albümde hem doğu-batı sentezli şarkılara hem de 70'leri hatırlatan şarkılara yer verilmiş. Sound ve bestelerle birleşen video klipler harika olmuş.

Billie Eilish'in ''When we all fall asleep, where do we go'' albümü Spotify 'da 2019'un en çok dinlenen albümü olmuş. Bu albümü de dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü böyle bir ses kalitesi ve sound gerçekten yok denecek kadar az maalasef ki…

Post Malone'un ''Hollywood's Bleeding'' albümü de en çok satan ve dinlenen albümler arasında ve 70'lerle günümüz karışımı bir sounda sahip. Hatta discoyu da barındırıyor gibi...

Dinleyenlerin keyif alacağını düşünüyorum... Özellikle yaşadığımız virüs krizinde işini eve taşıyan okurlarımızın çalışırken keyifle dinleyeceğini düşünüyorum…

Önümüzdeki hafta yeni önerilerle bu başlıkta olacağız...

Sonunda:
Haftaya daha da heyecanlı bir yazıyla görüşmek üzere .. Merak ettiğiniz eklemek istediğiniz soru ve görüşleriniz varsa bana; ertunctuncersm@gmail.com mail hesabından mail atabilirsiniz. Sizi her yazıda olacağı gibi alt kısımda bir sürprizle uğurluyorum.. Bu hafta son yayınlanan ‘Twist Again’ adlı yabancı şarkının Türkçe uyarlaması olarak yaptığımız cover çalışmamızı yazının altında izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler.. Sevgi, saygı ve müzikle steril kalın.. Hoşça kalın ..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın