06.07.2017 02:33 Güncelleme Tarihi: 06.07.2017 12:02

Svastika sembolü

Svastika sembolü

İnsanlığın varoluşundan bu yana bilinen en eski önemli sembollerinin başında gelen Svastika hakkında ne kadarını biliyoruz acaba?.. Tarihten bugüne tüm bilinmeyenleriyle...

Svastika (Gamalı Haç), dünya üzerinde belki de en çok sevilmeyen hatta nefret sembollerden bir tanesi. Alman ulusu bir zamanlar ülkenin her köşesine yayılan bu sembol tarafından adeta hipnotize edilmişti. Ama bu sembol aslında ilk olarak Adolph Hitler tarafından kullanılmamıştı. Bu sembolün tarihi ve gizleri çok daha eskilere dayanmakta.

Svastika Hinduizm, Budizm ve Jainizm'e göre kutsal sayılır. Kökeni Mayalar, ve Sümerler gibi pek çok antik uygarlığa dayanır. Bilinen ilk kullanımı ise M.Ö 12.000 li  yıllara kadar gider. Vişnu'nun 108 sembolünden biridir ve kolları saat yönünde dönük olan şekliyle, başarı ve uğurun yanı sıra hayatın kaynağı olan güneş ışığını simgeler. Kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu ifade eder.

Svastika'nın dört kolu; dört kozmik gücü (ateş, su, hava, toprak) simgeler. Efsanelere göre, eski çağlarda bu sembol sayesinde, dört kozmik gücün etki altına alınması ve büyüler yapmak mümkünmüş...

Svastika kelimesi ise Sanskritçe kökenli bir kelime. Su (iyi) ve asti (olmak) kelimeleri ile ka takısının birleşiminden oluşmuş. İyi olmak, mutlu ve sağlıklı olmak anlamlarına geliyor. Svastika’nın dört kolu, dört kozmik gücü (ateş, su, hava, toprak) simgelemekte.

Kolları saat yönünde dönük olan svastika başarı, uğuru ve aydınlığı kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu sembolize etmektedir.
           
Hıristiyanlıkta svastika haçın çengelli  olarak düşünülür. İnsanın ölüme karşı zaferini sembolize eder. Gotik çağlarda inşa edilen Hristiyan Mabetlerinde  Roma süsleri etkisiyle bu forma rastlanır. İlk Hristiyanlar gamalı haçı zulüm ve işkenceden koruması maksadıyla takmışlar. Eski Yunanlılar ve Persler, bu sembolü mutluluk ve başarı sembolü olarak kullanmışlar. Kuzey Amerika yerlileri için barışın sembolü, Aryanlar’a göre ise güneşin gökteki hareketini ve onun yararı ile yaratıcı gücünü temsil ediyor. İslam Sanatlarında, özellikle Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde halı kilim motiflerinde ayrıca süsleme resimlerinde kullanılmış bu sembol. İran’daki Cuma Camisi ile Lübnan Tiripoli’deki Taynal camilerinin her ikisinde de Svastika motifleri var. Kazakistan’ın Türkistan kentinde bulunan Ahmet Yesevi nin (1093-1156) Türbesi’nin ana kapısının iki tarafında da bire Svastika bulunmakta.

(Almanların) ari irkın-aryanizmin sembolü olarak görülen  alman nazi partisi tarafından sembol olarak seçilen, esasen  ana yurdu asya olup orta asya turan uygarlığından hintlilere geçen ve kayıp mu kıtası hakkındaki ender kaynaklardan biri olan naacal tabletlerinde de yer alan, sanskritçe’de “mutlu yaşam” anlamına gelen Svastika Türk menşeli bir simgedir.

SS Lideri Himmler olmak üzere Naziler tarafından kabul gören Svastika sembolü kabullenerek  bu sembolü seçtiler. Nazi Almanyası’nın pek çok yerinde görülmeye başladı. Nazi partisinin amblemi olması fikri ise diş hekimi Dr. Friedrich Krohn‘a ait. Krohn Svastika’yı 45 derece döndürüp, kırmızı zemin üzerine, beyaz bir dairenin içine koydu. Hitler de 7 Ağustos 1920′deki Salzburg kongresinde bu sembolü partinin amblemi yaptı.

Bu andan sonra da maalesef iyiliği, şansı temsil eden bu işaret akıllarımıza vahşeti, savaşı, kanı getirir oldu. iyiliği, şansı temsil eden bu işaret akıllarımıza sadece vahşeti, savaşı, kanı getirmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.