Ekrem efendi Kanal İstanbul'u yaptırmam diyor

Ekrem efendi Kanal İstanbul'u yaptırmam diyor
Valla Ekrem Bey şu kadarını söyleyeyim; sadece bakar ve seyredersiniz, daha önce

• Avrasya'ya baktığınız gibi,
• Yavuz Sultan Selim Köprüsüne baktığınız gibi,
• İstanbul Hava Limanına baktığınız gibi.

Bakıyorum da yine TV yorumlarına CHP gezici zihniyet sahnede. O yorumları izlerken, bu ülkede okumuş savcı olmuş, okumuş gazeteci olmuş, okumuş akademisyen olmuş ama maalesef beyinleri ihanet için kurgulanmış. Aman Allah'ım yalan bu kadar kolay söylenir mi? Ama adamlar için maalesef "her şey mubah" derler ya aynen öyle.

Söyleyecek aslında çok söz var. Tabi onları da anlıyorum. Bu şekilde konuşup CHP milletvekili olma derdinler. Örnekleri çok var…

"Kanal İstanbul" konumuza geri dönecek olursak;
Allah bu ülkeye öyle nimetler bahşetmiş ki, bunu onlarca yıl önce batılı ülkeler tespit etmişler, bizi koyun gibi ayaklarına çağırmışlar. Bizimkilerde koşa koşa gitmişler.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Lozan antlaşmalarını imzalayarak maden, bor, petrol, doğalgaz gibi kıymetli yer altı kaynaklarımızı arama ve çıkarmamızı bypass etmişler, "çıkarmayacaksın" demişler bizlerde boyun eğerek "emredersiniz" demişiz.

"İstanbul boğazından her türlü gemiler geçecek, siz bunlara kılavuz kaptan vereceksiniz, ama hiç bir gemi size tek kuruş ödemeyecek" demişler "emredersiniz" demişiz ve gerekli imzaları atmışız.

Peki, bunları kim yapmış. O dönem CHP'nin başında bulunan İsmet İnönü yapmış maalesef. Yunanistan'a burnumuzun dibindeki adaları nasıl verdiğini de unutmayalım.

Bu gün bu dev projeleri kimler istemiyor hep birlikte ibretle izliyoruz. Kanal İstanbul gereklimi? Sorulan soru bu. Kanal İstanbul ülkemize çok gerekli hem de çok. Neden mi?

1) Kanal İstanbul yapıldığında İstanbul boğazını sürekli baş başa kaldığı büyük gemi tehlikelerinden kurtarmış olacak.

2) İstanbul boğazı sürekli ters akıntıları olan bir deniz. Büyük tonajlı gemiler ve tehlikeli yük taşıyan gemiler sağa sola eğimli bu denizde boğaz girişlerinde beklemek zorunda kalmaktalar, nedeni boğaz trafiğinin müsait olması beklenmekte, aksi büyük kazalar olabilir, gemiler kontrol dışına çıkabilir.

3) Acil geçmek zorunda kaldıklarında kılavuz kaptan almak istemeyen gemiler çoğu zaman dümen kilitlenmesi nedeniyle birçok kazalarla karşı karşıya kalmakla beraber ciddi tehlike yaratmaktalar. (1979 takı tanker kazasını hatırlayalım 27 gün yanmış ve boğazda tüm balıklar ölmüştü)

4) İstanbul boğazından yılda 48 bin değişik tonajda gemiler geçiş yapıyor. Özellikle kimyasal yük taşıyan tankerler, petrol ve petrol ürünleri taşıyan gemiler âdeta pimi çekilmiş bomba gibi geçiş yapıyorlar.

5) İstanbul boğazının Dünya’nın gözbebeği olduğunu unutmayalım. Bu nedenle Kanal İstanbul bittiğinde İstanbul Boğazı dünya turizminin çekim merkezi olacak.

6) Kanal İstanbul bittiğinde kanaldan tüm geçişler ücrete tabi olacak ve ülke kasasına nakit her yıl 8 ile 10 milyar dolar para girmiş olacak.

7) Kanal maliyeti 15 milyar dolara biteceğini düşündüğümüzde 2 ya da en geç 3 yılda kendini amorti etmiş ve çok karlı bir yatırım olmuş olacak. (yapılan tüm yatırımların geri dönüşümü ortalama 5 ile 10 yıl olarak planlanır bu yatırım 2 ila 3 yıl arasında dönüşümü sağlamış olacak)

8) Panama Kanalı yılda 2,5 milyar dolar gelir elde ederken, Mısır Süveyş kanalından 8 milyar dolar gelir elde etmekte, Kanal İstanbul’dan bu kanalların kat ve kat daha fazlası gemi geçeceğini unutmayalım.

Şimdi gelelim Ekrem Beye; neden istemiyor?

1) Ekrem İmamoğlu bir projedir diye söyledik mi? Evet söyledik.

2) Ekrem İmamoğlu seçildikten sonra kaç defa Avrupa’ya gitti? Ya da Avrupa’da kimlerle görüştü ne görüştü?

3) Altı defa yurt dışına çıkan İmamoğlu Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkeleri ziyaret etti.

4) Avrupa’da ülkesini şikâyet etme acizliğine düştü mü? Evet düştü.

Bunlardan ne anlıyoruz?

Arkadaşlar İstanbul’a yapılması planlanan ve yapılacak olan kanalı istemeyenler zaten Avrupa değil mi? Yıllar önce Lozan ve Montrö anlaşmalarını dayatan, önümüze koyan Avrupa değilmiydi? Evet, işte şimdi İstanbul için bir proje olan Ekrem İmamoğlu ve saz arkadaşları Kanal İstanbul’u yaptırmam diyor.

Rahmetli Özal'ın "Eğer sol cenah bir işi yapılmasın diyorsa o iş ülke için çok faydalı bir iştir, mutlaka yapılmalı" diye güzel bir sözü vardı. Tek kelime ile Kanal İstanbul yapılmalı.

İBB CHP Grup Başkan Vekili "artık dünyada tehlikeli maddeler boru hatları ile ülkeler arası yapılıyor, o harcanacak parayı boru hatlarına harcayalım" diyor. Ya Allah aşkına, bu açıklamaya ne denir? Akıl tutulması olmalı. Neyse farklı bir şey söylemek istemiyorum.

Bilgisiz, liyakatsız İBB CHP Grup Başkan Vekili iyi dinle !!
Dünyada taşımacılığın % 83 kısmı Deniz taşımacılığı ile yapılmakta. Denizlerde kuru yük taşımacılığı, konteyner taşımacılığı, petrol taşımacılığı, LNG taşımacılığı, yapan 1.000 DWT grostonluk gemiler 350 bin DWT grostonluk gemiler boğazlardan geçiyor.

Devasa gemiler, en boy ve draft'ı nedir bilirmisiniz.
İşin özü bu Kanal İstanbul yapılacak ve sizler sadece izleyeceksiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Halil Bolkan
    Kanal maliyeti 15 milyar dolara biteceğini düşündüğümüzde 2 ya da en geç 3 yılda kendini amorti etmiş ve çok karlı bir yatırım olmuş olacak. (yapılan tüm yatırımların geri dönüşümü ortalama 5 ile 10 yıl olarak planlanır bu yatırım 2 ila 3 yıl arasında dönüşümü sağlamış olacak) --- diğer projelerden görüyoruz geri dönüşleri, senelerdir cebimizden çıkıyor...