Akıllı Şehir Berlin, bizimkilerle çok daha güzel

Sevgili okurlar, başlık sizi yanıltmayacak, inanın...
Akıllı Şehir Berlin, bizimkilerle çok daha güzel
Geçtiğimiz hafta Berlindeydim. Ayağımızın tozuyla Türk Alman İşverenler Derneğince organize edilen Berlin Konsolosunun veda resepsiyonuna katıldık.


Remzi Kaplan ileyiz.

Ertesi gün, Maz İnşaat Genel Koordinatörü Tahsin Saruhan ile yapıp bitirdikleri ve yapmaya devam ettiği inşaatları gördük. Şirket Sahibi geldiği yeri unutmayan, Bayburtlu cin gibi genç girişimci inşaat mühendisi Tamer Yılmaz.

Almanya da özellikle birleşmeden sonra inşaat sektörü Rusya'yı aratmayacak nitelikte. Hatta daha hızlı bile. Buraya dikkat edin Berlin de arsa payı hariç birinci sınıf inşaatın metrekare maliyeti…2.500- 3.000 Euro/m2 arasındadır.

Moskova dönüşü yazmıştım. Tüm arsaların sahibi devlet. 49 yıllığına kiralar ve koşullara göre sanayi tesisi, konut inşaa edersiniz.

Berlin de uygulanan ise size ait alanı satmak istediğinizde noter aşamasında bile olsanız, devlet yerinize talibim dediği anda başkasına satma şansınız yok.Artık şirket sahipleri bizimkiler, işçiler Angola-Somali vb. Ülkelerden.

İtfaiyelerini de gözlemledim. Bütün yangınlara müdahele ediyorlar. Orman-Bina-Deniz vb. hepsi ile ilgili eğitim almışlar. Orada da Türk bayan itfaiyecilerimiz var.


Berlin itfaiyesindeyiz

Ertesi gün dünyaca bilinen KaDeWe AVM’de bulduk kendimizi. Prestij markalar farklılığını hissettiriyordu bize. Biraz nefeslenelim dedik. En üst kattaki cafeye oturduk. Cafe sahibi Türk olunca bize yardım etmek yakışır dedik geçtik tezgah arkasına...Ardından MÜSİAD yapılanmasından ayrılıp kendi organizasyonunu kuran dernek yönetimindeki kardeşlerimizle fikir alış verişinde bulunduk.Oradan Postdam'a doğru yürüken, kaldırımda "Bu binadaki isimleri yazılı olan Yahudiler katledilmiştir." çalışmasını görmek etkiliydi.Postdam'a araç ile giderken mola verdiğimiz göl görüntüsü müthişti. Ancak daha da müthişi 2500'ü aşkın irili ufaklı ormanlık alanın olduğu Berlin'in çok sayıda olan göletlerinin tümüne zamanında yapılan kanallarla ulaşılabiliyor olmasıydı.Acıkmıştık. Girdigimiz işletmeyi başarıyla çalıştıran Urfalı Abdullah usta ile sohbet ettik. Çok zorlanmış. Türkiye de Makina Mühendisliğini bitiren oğluna, lisans eğitimi yerine döner ustası olmasının ekonomik olarak daha rahat olacağını anlatmakta.Ertesi gün Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı makamında ziyaret ettik. Bu kadar pozitif ve üretken birini tanımak büyük ayrıcalıktı benim için.

Elçilikte bulunan arı kovanlarından edinilen ve Büyükelçimiz tarafından hediye edilen bal hem lezzetli hem de organikti.Akşam ki program ise Türk Alman Konseyi Başkanı Tacettin beyi ziyaretti. Avukat bey Almanya da yaşayan bizimkilerin eli ayağı.İlk gün resepsiyonda tanıştığım, ‘Ben drama uzmanıyım’ diyen genç arkadaş ilgimi çekti. İşyerinde ziyaretimde gördüm ki, çok büyük ödüllü bir o kadar da mütevazi Ufuk beyi tanımak beni çok mutlu etti. Birlikte projeler yapacağız. Ufuk beyin ayda 10 bin Euro ödediği özel tiyatrosu var. Her sezon öncesi elden geçirdiği bu alan için belediye 300 bin Euro destek vermiş.Akıllı Şehirler konusunda çalışıpta, Prof.Şahin Albayrak hocayı tanımayan beni biraz düşündürür.100’ü aşkın mühendisin bulunduğu AR-GE gruplarının sadece bir tanesinde 25 kişi var. Hocamızın adına, ekip başı Fikret Sivrikaya (Bu arkadaşa dikkat: Duruşu, mütevaziliği bilgiyi paylaşma dan duyduğu manevi hazzı karşısındakine yansıtması süper. Zaten bu özellikleri olmazsa Albayrak hoca ile 11 yıldır birlikte olamazdı herhalde) ile birlikte 10 Türk var. Berlin Teknik Ünversitesi’nde başarılarını saymakla bitiremeyiz. Ben kısaca 19 Eylül’de töreni yapılacak olan proje ile ilgili kısa bilgilendireyim..


Prof. Dr. Şahin Albayrak hoca ileyiz.

Berlin Teknik Üniversitesi‘nde görev yapan Türk araştırmacı Prof. Dr. Sahin Albayrak’ın yürütücüsü olduğu DIGINET-PS projesinde, ağ bağlantılı ve otonom araçların gerçek yaşam koşullarında test edilmesi için Berlin şehir merkezinde bir geliştirme ve test alanı oluşturuluyor.

Üniversite kampüsü çevresindeki “Strasse des 17. Juni” caddesinde kurulan bu test ortamı ilk etapta Ernst-Reuter-Platz meydanı ile Brandenburg Kapısı arasındaki 3.65 km’lik bir yol segmentini kapsıyor.
Alman Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı’nın desteklediği proje kapsamında, belirlenen yol segmenti park sensörleri, trafik gözlem sistemleri, hava durumu sensörleri, emisyon ölçüm sensörleri, yol yüzeyi durum sensörleri gibi çeşitli sensörlerle döşenerek dijitalleştirilmekte ve toplanan bilgiler otonom araçların ve şehir yönetimlerinin kullanımına sunulmakta.Bu bağlamda DIGINET-PS, yalnızca araçların akıllı olarak tasarlanması esasına dayanan geleneksel yaklaşımların ötesine geçerek bilgi derleme ve işleme yükünü araçlar, ulaşım altyapısı (yol kenarı üniteleri - RSU), bulut ve dijitalleştirilmiş sokak nesneleri arasında dağıtarak, merkezi olmayan bir model izliyor.
Oluşturulan kentsel test alanı, karışık şehir içi trafik durumlarında otomatik sürüşün zorlukları ile yüzleşmek için araştırma, geliştirme ve endüstri paydaşlarına açık olarak tasarlanıyor.SONUÇ:

Sonuç; Bana hak vermişsinizdir. Bizimkiler her anlamda değer-heyecan ve umut katıyorlar Berlin’e de Almanya’ya da.

Hepsiyle moral buldum.

Kaynak:


DigiNet-PS
Urban Test Field forAutonomousDriving
Prof. Dr. Dr. h.c. Şahin Albayrak


Katkıları için Hüsnü Baysal’a teşekkürler

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın