'Şüpheniz mi var..!'

Nisan’ın ikinci haftasında katıldığım, katılamadığım etkinlikler, bilim, spor ve sanatta insanlarımızın başarıları, Dijital Tarım’ın önemi, EXPO 2021 ve 2023 Türkiye’de hangi şehirlerimizde bu haftanın konuları…
'Şüpheniz mi var..!'
8 Nisan haftasında, Pazartesi üniversitedeydim.
9 Nisan Salı günü Bilişim Vadisinin (Kocaeli) yer sahipliği yaptığı;
 
Proses Emniyeti etkinliği:
 
 
10 Nisan Çarşamba günü İzmir Fuar Merkezinde Dünya’nın 3.büyük Demiryolu ulaşım etkinliği:
 

11 Nisan Perşembe İstanbul Fuar Merkezinde intertraffic etkinliği:

 
Sıvı kutularını değerlendirme ünitesi…
 
Karşılığında kent karta kontur yükleniyor. İstanbul da an itibarıyla 96 adet devrede...Özellikle eğitim ve öğretim alanlarında/yakınında konuşlandırılmış.
 
Bu ünitelerden Şişhane bölgesinde konuşlandırılmış olan ünite belediye çalışanları tarafından günde 7 defa boşaltılmaktadır.
 
Sıfır atık kapsamında çok iyi inovasyon. 
 
Ek bilgi: Yurtdışındaki uygulamalarda makina fiş olarak döküm veriyor. Bu miktar kadar marketlerden, alışveriş yapılabiliyor.
 
12-13-14 Nisan Antalya da Okisan etkinliği:


 
Yazdıklarım bu hafta içinde benim katılabildiklerim.

Başta İstanbul Lütfü Kırdar da 10. Enerji Verimliliği,Techdata'nın yurtdışı etkinliği gibi çok isteyip te katılamadığım organizasyonlar gerçekleşti.
 

 
Yine sadece bu hafta sanalda paylaşılan;
İki bilim insanımızın başarıları;

Canan Dağdeviren (d. 4 Mayıs 1985, İstanbul), Türk Fizik Mühendisi, Harvard Üniversitesinin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk.
           

 
ve Astrofizik Profesörü olan Feryal Özel (Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler, tüm dünyanın merakla beklediği ilk kara delik fotoğrafını yayınladı. Kara deliğin görüntülenmesini sağlayan ekipte yer alan Türk bilim insanı 20 kişilik ekiple birlikte 20 yıl süren çalışmaya imza attı)
   
Spor ve Sanatta da varız..

Evet, sıkıntı yok denilemez..
 
Ancak git-gide öğreniyor gelişiyor ve geliştiriyoruz.
 
Gelişmelerin yanı sıra hızlı büyümenin getirdiği, iyi niyetli hatalarda olabilir.
 
Üretime dayalı en çok yoğunlaşmak gereken alanlar kısmen, atlanılmışta olabilir. Ancak dersler çıkararak başarılı olmamak mümkün değil.

Sadece Tarımı ele alırsak;
Hollanda Tarımda Dünya devidir. Mardin’de ise yılda 2.5 kez ürün ilkel tarım şartlarıyla alınabilmektedir. Bu şartları iyileştirip bir Dünya devi olabilmek için Dijital Tarım uygulamalarını sistemli ve hızlı bir strateji ile gerçekleştirdiğimizde, ki bunun ön koşulu TARIM 4.0 ve HATAY kitabımızda belirttiğimiz gibi; X -Y -Z Kuşağının kentten köye dönüşüyle olabilir, bununla ürün alma en az 4 kez olarak gerçekleşebilecektir.
 
Tarım 4.0. ve Hatay kitabımızdan Dijital Tarım teknolojisine sahip ürün ve üretim sistemlerinin görsellleri:
     


 
Çok kısa sürede Tarım ve hatta hayvancılıkta yeniden istenilen düzeye geleceğiz. Bilindiği gibi EXPO 2021 Hatay organizasyonu gerçekleştirilecektir. 300 dönüm Antakya’da 100 dönüm İskenderun’da bu konuyla ilgili tahsis edilmiştir. Antakya’daki alan içerisinde Huawei tarafından altyapısı yapılacak olan Akıllı Köy projesi çok ses getirecektir. 
 
(Bir sonraki organizasyon, EXPO 2023 Kahramanmaraş ).
 
Sonuç olarak;
İri olalım, diri olalım birlik olalım. Biz bize yeteriz.
Yeter ki ayrışmayalım…
            
Kaynaklar:
- Proses emniyeti sempozyumu web sayfası
- eurasiarail web sayfası
- twitter/intertraffic web sayfası
- okisan/haberler/fuar-ve-organizasyon web sayfası
- Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı web sayfası
- piramithaber web sayfası
- haberturk web sayfası
- techdata web sayfası
- Dr. Necmi Cemal Özdemir, Tarım 4.0 ve Hatay/Kocaeli 2018
 
Katkıları için Hüsnü BAYSAL’a teşekkürler.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın