TIC HOLDING Header
 • USD 16.192
 • EUR 17.466
 • Altın 967.632
 • BIST 100 2438.84
Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 311 yazı listeleniyor
 • Hayat Kavanozu..

  Geçenlerde gözüme bu hikaye ilişti, çok beğenerek sonuna kadar okudum ve sizlerle de paylaşmak istedim.

 • Zenginlik mi, sevgi mi, başarı mı?

  Siz hangisini evinizde ağırlamak istersiniz? Ama önce yazımızı okuyunuz..

 • 2. 'One Minute'..

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz günlerde Osman Kavala ile ilgili yaşanan gündem birden dünya ve Türkiye basınında ilk sıralarda yer aldı.

 • Arslan gibi Ömer; Ömer Arslan..

  Değerli dostlarım, kıymetli okurlarım. Bu hafta düzenlenen paneller nedeniyle Almanya'da bulunmaktayım. Münih'teki panel esnasında yaşanan duygu dolu bir hadiseyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Hırkaya değil, içine bak

  Çok bilinen, bir tasavvuf hikâyesidir bu...

 • Siyasette irtica..

  Değerli dostlarım, değerli takipçilerim. Sevgili okurlarım, İrtica kelimesi neredeyse hepimizin duyduğu, bir şekilde karşılaştığı bir kelimedir.

 • Türkiye, 40 adet F-16 Savaş Uçağı alımı için ABD'ye başvurdu..

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, Türkiye’nin ABD firması Lockheed Martin tarafından üretilen F-16 savaş uçaklarından 40 adet satın almak için ABD'ye talepte bulunduğu bildirildi.

 • Zincir market teröründen kurtulmanın yolları..

  Kıymetli okurlarımız gıda savaşları başladı fiilen. Bu durumda yapılması gerekenler olarak bazı teklifler arz edeceğiz.

 • Sayıştay Raporu - Sayıştay Denetimi, bir Osmanlı kurumu; Sayıştay

  Değerli dostlarım, bugün yine Sayıştay kurumunun çalışmaları gündemdeydi. Bazı kurumları denetlemiş rapor vermiş. 2021 Sayıştay raporu üzerinden algı ve operasyon çabalarına şahit olmaktayız.

 • ABD Newyork'ta 'Türk Evi'

  Değerli dostlarım, TRT'nin ABD'de, New York'ta açılan Türkevi ile ilgili 2004'te çekmiş olduğu bir belgesel münasebetiyle New York'ta bulunmuş, bu vesile ile orada on gün kalmıştım. Binayı iki defa ziyaret ettim.

mutarrif hacker hacker blog defacer dini sohbetler dini sohbet islami sohbet islami chat dini chat