TIC HOLDING Header
 • USD 18.812
 • EUR 20.438
 • Altın 1164.692
 • BIST 100 5191.83
Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 346 yazı listeleniyor
 • Fatma Şahin hanım kadar olamadınız!..

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, İstanbul'da Pazartesi günü başlayan yoğun kar yağışı hayatı felç etti. Büyük şehir adeta kara teslim oldu ve maalesef İBB yönetimi yine sınıfta kaldı.

 • Peygamber torunu olmak..

  Kıymetli okurlarımız, Sayın Kılıçdaroğlu'nun Seyyid olduğu iddia edildi.

 • Düşmeyen ürün fiyatları..

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım. 20 Aralık'ta Sayın Cumhurbaşkanımız çıkıp Türk parasını koruma amaçlı döviz mevduatı açıklaması yaptıktan sonra neredeyse 18 buçuk liraya çıkan doların 11'lere hatta 10 buçuklara düştüğü görülmüştü.

 • Adaylığınızı bekliyoruz, Sayın Kemal bey..

  Değerli dostlarım, seçimlere 17 ay gibi bir süre kalmasına rağmen muhalif partinin hala bir adayı yok.

 • Sultan'ın emaneti Hamideye Çeşmeleri'ne CHP kondu..

  Değerli Dostlarım, bugünlerde çok tartışılan, sosyal medyada yer alan Hamidiye Suları ile ilgili bir yazı kaleme aldım.

 • Yavuz hırsız, ev sahibini bastırırmış..

  Değerli Dostlarım, İçişleri Bakanlığı Terör bağlantılı birçok kişinin çalıştığına dair ihbar üzerine yüzlerce İBB personeli hakkında özel soruşturma başlattı.

 • Kimin eli? Kimin faresi?

  Bu hafta iki konuya dikkatinizi çekmek için bir deney ve bir uygulamayı size örnek olarak anlatmak istiyorum.

 • TÜSİAD'a ince ayar..

  Değerli dostlarım, ana muhalefet partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TÜSİAD arasında sanki bir anlaşma var,  Kemal Kılıçdaroğlu ne diyorsa TÜSİAD onu diyor.

 • Muhalefetten açık açık sokağa çağrı

  Değerli Dostlarım, Fikri Sağlar CHP'nin içinde yıllardır yer alan, uzun süre milletvekilliği yapmış deneyimli bir isimdir.

 • Ülke dardayken halay çeken bir kesim var

  Değerli dostlarım sevgili okurlarım, iki tanınmış haber kanalında iki siyasi yorumcu Türkiye'de son günlerde gündem olan sınırlarımızı geçip alışveriş yapan turistlerle ilgili yorum yapıyor.