Tarih affetmez!..

Kıymetli okurlarımız.!
Tarih affetmez!..
Tarih affetmez. İyi ki de affetmiyor. Bu yazımızda haksızca eleştirilen 3 dönemi delilleri ile aklayacağız.

A- Hz.Osman-ra-‘dan günümüze Kıbrıs Siyaseti

B- Emeviler dönemi

C- 2.Selim dönemi.Zaten ak idiler ama bazı şeyleri görmek için maalesef yaşamak da gerekiyor.

Kıbrıs; 9282 kilometre kare yüz ölçümü ile Akdeniz’in en büyük adası Türkiye’ye 65, Yunanistan’a 965 km. uzaklıktadır.Tarih hafızadır. Tarih tekerrür eder.

Hz.Osman-ra-, Emeviler ve 2.Selim acımasızca eleştiriyor oryantalistlerce. Ve bu algıya Müslüman kardeşlerimizden de inanan oldu/oluyor ne yazık ki.

İdeolojik eleştirilere delilleri ile cevaplar;

1.  Hz. Osman-ra- döneminde devlet Ümeyye oğullarına (Emeviler) peşkeş çekildi, deniyor.

El cevap; Hz.Osman-ra- Kıbrıs siyasetinin belirleyicisidir. Bunu devam ettirme şerefi sonraki bazı Emevi sultanlarına ve Osmanlıda da 2.Sultan Selim’e nasip olmuştur. Hz.Osman-ra- 26 adet Kuran-ı Kerim yazdırarak kitabımızın, İncil-Tevrat gibi tahrif olmasını engelledi. Hz.Osman-ra- döneminde fetihlere devam edildi. İslam devleti sınırları; Suriye ve Mısır’ın fethiyle birlikte Akdeniz kıyılarına ulaştı. Hz. Osman Dönemi’nde donanma hazırlandı ve deniz fetihlerine başlandı. 649 yılında Kıbrıs’a, 652’de Sicilya Adası’na ve 653-54 yıllarında ikinci defa Kıbrıs’a akınlar düzenlendi.Doğu Roma kralı 2.Konstantin kuzey Afrika’daki Müslüman varlığını yok etmek için büyük bir donanma hazırladı. Abdullah İbni Sa’d-ra- Zatu-s Savari savaşında Doğu Roma donanmasını tamamen yok etti. İslam orduları; Atlas okyanusu, Anadolu, Türkistan’a kadar ulaştı.

Çok geçmeden İslam devletinde fitne koptu. Sen-ben kavgası başladı. Halife Hz.Osman’ın şehadetine kadar giden süreç. Efendimizin halasının kabr-i şerifi de Kıbrıs da.

Hz.Osman-ra- dönemi asr-ı saadetle mukayese ediliyor. Bu en büyük hata. Hiçbir dönem asr-ı saadete benzemez.

2.  Emevi sultanları israf içinde idiler, fasık idiler, geçmişte Müslümanlara şunu bunu yaptı, deniyor.

El cevap; Emeviler döneminde bugünkü ilimlerinin çoğunun temeli atıldı. Tefsir, Hadis, İslam tarihi yazımı, Hadis yazımında ravi hassasiyeti, Kuran-ı Kerim’in harekelenmesi...vb. daha bir çok şey. Şu anki bir çok şey onların temelleri üzerinde. Buna ehl-i
sünnet selef-i salihin itikadı ve tasavvuf da dahil. Berberîler Afrika’da Türkler ise orta Asya’daki büyük ırk’tır. Bu iki ırk Emeviler döneminde İslam ile müşerref oldu. Bugün görmüş olduğunuz zenci Müslümanlarına İslam, Emeviler döneminde ulaştı. Paris’e kadar akınlar yapıldı. Ve Endülüs Emevilerin temeli atıldı.

3. Sultan 2.Selim, alkol bağımlısı, Osmanoğullarının en yeteneksiz padişahı, entrikacı kadının oğlu, deniyor.

El cevap; Kanuni Sultan Süleyman oğlu 2.Selim’e –Kıbrıs’ı almak bize nasip olmadı sen al, dedi. 2.Selim padişah olunca Kıbrısa donanma gönderdi. İstanbul’dan yola çıkan Osmanlı donanması Peygamberimizin halasının kabr-i şerifini 21 pare top atışı
ile selamladı. Kuşatma 15 ay sürdü. Sarayda bir çok bürokratın çekilelim baskısına rağmen Sultan feraseti ile kuşatmayı kaldırmadı. Bununla gurur duymalıyız. Alkol bağımlısı biri bunu yapabilir mi? El insaf el insaf.

Hülasa;

Bir toplumu-bireyi çözmenin en iyi yolu onu gerçeklerden koparmaktır. Delilsiz tarih de bunlardan biridir. Önyargılar her şeyi göz ardı etmeye programlar insanları. Belge ile konuşana cevap her zaman net’tir. İlim sayesinde bilgiye dayalı kararlar alınır. Tarih belgedir, delildir. İdeolojinin, tarihin kapısından dahi geçmemesi gerekir. Google’da-Youtube’da gördüm, bir romanda okudum, bir dizide-filmde gördüm..vb. ifadelerle tarih konuşulmaz. İdeolojiler insanları, yüklenen fikirlerin taşıyıcıları haline getirir,
taşıyıcıları uyandıran; acı’dır. Fizik fizikliğini yapar. Önceliklerimizin değişmesi gerek. Kin ile hareket edemeyiz. Büyüyelim artık. (T.C. Diyanet İslam ansiklopedisi başta bir çok ansiklopedi de ortak bilgiler mevcut).Doğu Akdeniz de şimdilerde bir çok emperyalist devlet askerî yığınak yaptı. Tek taraflı atılacak adımlar savaş nedeni olur. Kıbrıs Türkiye’nin doğal uçak gemisidir. Burası bize; ucu Hz.Osman-ra-‘a dayanan, Emevi sultanları ile devam eden, Sultan2.Selim ile taçlanarak bize emanet edilen bir kutlu bayraktır. Mevlamız hepsinden razı olsun.

Şimdi büyük bir tatbikat yapılıyor. Rabbimiz ordumuzu Mansur ve muzaffer eylesin. Amin.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın