TIC HOLDING Header
  • USD 18.83
  • EUR 20.213
  • Altın 1135.488
  • BIST 100 4186.01
Nalan Erbaş

Nalan Erbaş

Karadeniz'deki Petrolleri Daha Çıkmadan Sattık

TPAO ve Brezilya firması Petrobras’ın işbirliği ile Karadeniz’de derin deniz sondajları yapmak için Norveç’ten yola çıkan 122 metrelik dev sondaj platformu sinop açıklarında demir attı..

Şubat ayı ortalarında sondaj çalışmalarına başlayacak Platform'un günlük maliyeti 1 milyon dolar. Önceki yıllarda yapılan sismik çalışmalara dayanılarak Karadeniz'de 10 milyar varil üretilebilir petrol rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

TPAO ile Karadeniz"de ortak petrol arayan Brezilyalı Petrobras, Rio açıklarında 3.8 trilyon dolar değerinde 33 milyar varillik petrol rezervi buldu. Dünyada 30 yılın en büyük petrol keşfi yapıldı.

Brezilya"nın petrol arama çalışmalarından "darısı başımıza" dedirten bir sonuç çıktı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile de Sinop"ta ortak petrol arama anlaşması yapan Brezilyalı Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) şirketi, Rio de Janeiro açıklarında çok önemli bir petrol yatağı tespit etti.

Brezilya Petrol Kurumu Başkanı Haroldo Lima, yeni bulunan petrol yatağında 33 milyar varillik rezerv olduğunu ifade ederek "Bu, son 30 yılda bulunan en önemli petrol yatağıdır" dedi. Lima, bu petrol yatağının bugüne kadar dünyada bilinen en önemli üçüncü petrol yatağı olduğunu da belirtti. Petrobras"tan yapılan açıklamada ise, derin sularda tespit edilen rezervin henüz tespit edilemediği, hálá inceleme safhasında bulunulduğu duyuruldu.

Karadeniz'de de 10 milyar varil düzeyinde bulunduğu öngörülen petrol rezervinin varlığına ilişkin beklentiler üst seviyeye çıkmış oldu..

Petrobras,Rio açıklarında 33 milyar varillik rezerve 3.8 trilyon dolar değer biçilmişse,bizim Karadenizdeki 10 milyar varillik rezervimizin ortalama 1.2 triyon dolar değerinde olması gerekiyor..

Bugün TV de izlediğimiz Digitürk ve Türktelekom'un Futbolda önümüzdeki 4 sezonu kapsayan Süper Lig yayın haklarının ihalesi için gerçekleştirilen açık artırmayı yıllık 321 milyon dolarlık teklifiyle Digitürk ün alması canlı yayından seyredildi ve bu büyük ihalenin yankıları Türkiyede gündemi oluşturdu.

İnsanın ister istemez aklına şu sorular geliyor;

1-)Ne olduda Dünyanın en büyük 2.ci açık Deniz arama platformu Karadenizde Petrol aramalarına başladı?

2-)Bugun Tv de izlediğimiz ihaleden daha mı önemsiz bir konuydu ki bu,herhangi bir ihale açılmadan,milyonlarca dolar harcayıp getirilerilerek Sinop açıklarına demir attı?

3-)TPAO kimin veya kimlerin isteği doğrultusunda bu karara vardı?

4-)ABD Iraktan 50 yıllık petrol rezervini yapmamışmıydı?

5-)Karadenizde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan petrol'un valrığnı hepimiz biliyoruz.. Petrol'ün üst tabakasındaki doğalgazın varlığınıda.. Bu durumda ister istemez şu soru takılıyor akıllarımıza;neden şimdiye kadar çkartmak için çabalamadık?

6-)Şimdi ne değiştiki bir den bire Sinop'a Petrobras platform kurdu?

7-)Çıkartılacak olan petrol,kimlere rezerve edildi?

8-)Bu petro'ün Türkiyeye getirisi ne olacak?

9-)Karadenizdeki Doğalgazı çıkarma işlemi hangi ülkeye verilecek?

10-)Bizler kendi yeraltı zenginiklerimizi neden kendimiz çıkarıp kullanamıyoruz?

11-)Türkiyede gereksiz olan her şeyi gündem haline getirenler neden bu durumlara sessiz kalıyor?

Bu kadar zenginiklerle donatılmış bir ülkeye sahip olmusuz fakat maalesef ki, kullanmayı becerememişiz.. Kendi zenginlikerimize bile sahip cıkamıyoruz. Yazıkkı güzel ülkemiz dış güçlerin elinde oyuncak olmuş.. Diledikleri gibi ve istedikleri zaman oynuyorlar..
Biz kuzularda, hem etimizden hem sütümüzden,hem derimizden ve en önemlisi kemiklerimizden bie yararlandırıyoruz...

Ülkemizi bu duruma getirenlerin şapkalarını önlerine bir kez daha alıp düşünmeleri gerekiyor..

Bu millet ihaneti,hainliği,satılmışlığı haketmedi..Vatanı koruma adına şehit olan kardeşlerimizin ve ulu önder ATATÜRK'ün kemikleri sızlıyor..


Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın