Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Almanya'dan Koronaya dair bir mesaj..

Almanya'dan Koronaya dair bir mesaj..
Değerli dostlarım, geçen günlerde Almanya'da yaşayan bir dostumuzdan Korona virüs konusunda aldığım bir mesajı sizlere aynen aktarmak istiyorum:

"Merhaba Şehzade Orhan Efendi, nasılsınız?
Sizinle görüştükten sonra Korona konusunda bulunduğumuz ortamı bir kez daha gözden geçirdim.
Konuya bir yerden başlamam gerekmekte elbette, lâkin çok farklı önemli konular var.
Bunların içinde en önemlisi sağlığımız, bunu hepimiz biliyor ve hemfikiriz.
Şu an için bir Corona geçiş döneminde bulunduğumuzu düşünüyorum ve Almanya'da bu dönemde yaşananları ve gelişmeleri izninizle kısaca bildirmek istiyorum.
Amacım Türkiye'deki vatandaşlarımıza buradaki hayatı birinci ağızdan yansıtabilmektir.
Bu konuda I. Handelsblatt Gazetesindeki 16.11.2020; 20:28 tarihli bir haberi aktarıyorum size.

+++ CORONA-NEWS +++
12 Kasım'da ülke çapında 106 okul kapatıldı.
Bavyera Başbakanı Markus Söder, önümüzdeki hafta için "önemli kararların alınacağı hafta" diyor. Rakamlar şu an sabit olsa da, amaç onları önemli ölçüde azaltmak. Sınır 50, çünkü bu bölgedeki enfeksiyon zincirlerini izlemek hala mümkün
Almanya'da maske dağıtımı yapılmamaktadır ve son görüşmede "Savunmasız gruplar nasıl daha iyi korunabilir?" diye sorulduğunda "Bu gruba dahil olan kişilere önümüzdeki birkaç ay içinde küçük bir kişisel katkı ile - haftada bir maske - 15 FFP2 maskesi sağlanmalıdır." diye cevap verilmiştir.

Robert Koch Enstitüsü 16.947 yeni enfeksiyon bildirmiştir. Yani geçen Pazar 16.017'den fazla yeni vaka kaydedildi. Sağlık yetkilileri genellikle hafta sonları tüm verileri sağlamadığından rakamlar genellikle Pazar günü daha düşüktür.
Cumartesi günü değer 22.461'de önemli ölçüde yüksekti, ancak Cuma günündeki rekorun 1000 altında kaldı.
Tespit edilen toplam enfeksiyon sayısı 790.503'e yükseldi. Verilere göre, virüsten veya virüsten 107 kişi daha öldü. Ölü sayısı 12.485'e çıktı.

Cumartesi akşamından RKI durum raporuna göre, yedi günlük R değeri 1,05'ti (önceki gün: 0,99). Bu, 100 enfekte kişinin teorik olarak iyi bir 100 kişiye daha bulaştığı anlamına gelir. Değer, enfeksiyonun 8-16 gün önceki oluşumunu temsil eder. Uzun süre 1'in altında kalırsa enfeksiyon süreci azalır.

Genel veriler ise,
Dünya çapında 47,9 milyondan fazla insanın koronavirüs ile enfekte olduğu kanıtlandı. Bu, resmi verilere dayalı bir Reuters anketinin sonucudur. Virüs nedeniyle 1,22 milyondan fazla insan öldü. ABD, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Fransa en fazla enfeksiyon vakasına sahip ülkelerdir.

Burda önemli olan şu ki corona vakasında Türkiye'den bahsedilmiyor. Türkiye'de alınan önlemler oldukça iyiydi ki vatandaşlarımızın daha henüz bunun farkında olduklarını sanmıyorum.

Yeni açıklamalara göre açıklanan raporlarda ise şu şekilde yer alıyor:
Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre enfeksiyon oranının uzun süre 1'in çok altında tutulması gerekiyor. Lars Schaade, hedefin 0,7 civarında olabileceğini söylüyor.

Enfeksiyon oranı, enfekte bir kişinin başka kaç kişiye bulaştığını ifade eder. Oran şu anda birden fazla, bu da enfekte bir kişinin istatistiksel olarak birden fazla kişiye bulaştığı anlamına geliyor.

Fazit:
Restoranlar kapalı, spor salonları kapalı, SPA salonları kapalı, masaj yani rehabilitasyon merkezleri kapalı, eğlence mekanları kapalı.

Marketler ve alışveriş mekanlarına kontrollü girişler sağlanıyor ve marketlerde alışveriş arabası şart koşulmakta.
Bir hafta içerisinde yeni kararlar alınacak, sanırım askeriye devreye girmeye hazırlanıyor.
Zoraki grup aşısı söz konusu ve riskli gruplara devlet tarafından grip aşısı yapılacak.
Bu nedenle aşıya karşıt gruplar tarafından yürüyüşler bekleniyor. İnsan hakları konularının tartışılması, gündeme gelmesi söz konusu.

Devletler ülkelerinde yaşayan insanlar hakkında karar almaktadırlar. Bu konuyla ilgili bir sınıflandırma olursa gerçekten, Müslümanlara da aynı aşı yapılacak mı? Bu kimin kontrolünde olacak ve hayat güvencemiz kimin elinde?

Bu konularda insanlar tedirgin. Almanya gibi bir hristiyan ülkede insanlar tedirgin ve sorulan soru şu :
Aşılar gerçekten koruma amaçlı mı, yoksa hedef başka bir şey mi ?
Saygılar, selamlar D.Ö..."

Evet dostlarım tedbirlere uyalım devletimizin uyarılarına dikkat edelim.
Allah'a emanet olunuz!!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Uzman Yorumcu
    Şehzadem sizin çevreniz geniştir güzel yazılar kaleme alıyorsunuz halkta bazı soru işaretleri var korona belirtileri olan bir kişi ilk olarak ne yapmalı ailesinden işe gidip gelen varsa süreç nasıl işleyecek toplumda özel hastanede test olanlara pozitif çıktıklarında filyasyon ekiplerinin gelmediği duyumları var fabrikalarda virüsten hafif belirtilerin çalışması söylentileri var hastalık çok tehlikeli boyutlara vardı acaba bu konularda da bizleri aydınlatabilirmisiniz saygılarımla