Bayramınız mübarek, kurbanınız makbul olsun

Bayramınız mübarek, kurbanınız makbul olsun
Değerli Dostlarım,
Allah'ın izniyle bir Kurban Bayramı'na daha ulaştık. Bütün İslam alemine, bütün Müslüman kardeşlerime ve milletimize mübarek olmasını diliyorum.

Koronasız bir bayrama ulaştık Allah'a şükür. 2 sene boyunca pandemi nedeniyle geçirdiğimiz bayramları hatırlamak bile istemiyoruz. Maskeleri çıkarmadığımız, evlerden çıkamadığımız, eşe dosta akrabaya bir merhaba bile diyemediğimiz en acısı da kaybettiğimiz sevdiklerimize üzülerek geçirdiğimiz bayramları artık hatırlamak istemiyoruz.

Bu bayram uzun bir tatile de imkân verecek. Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile 9 gün olarak ilan edilen bayram tatili hem eş-dost ve aile ziyaretlerine, hem de ailece birkaç gün ufak bir tatil yapmaya yetecek.

Tabi aslında biz bunu hak ettik mi etmedik mi buna bir bakmak lazım. Ekonomi bu durumdayken bu kadar uzun bir tatile ihtiyacımız var mı yok mu o ayrı bir tartışma konusu ve ona girmek istemiyorum. Daha önce bu konuda yazmıştım, eleştiri aldık ve dediler ki "Efendim bir tatilimiz var bir ona karışmadığınız kaldı." Biz kimsenin tatiline karışmıyoruz elbette, ancak genel değerlendirmeleri yazımıza taşıyoruz.

Ekonomi bakımından şikâyet ediyoruz, "Para yetmiyor, aldıklarımızı yetmiyor" diye. Ama burada bakıyoruz ki maşallah gerçekten şu anda Güneyde, Güneydoğu'dan itibaren bütün sahiller dolu. Ege dolu. Bodrum, İzmir, Alanya, Antalya'ya kadar bütün tatil beldeleri %95 dolmuş durumda. Hatta Karadeniz bile %85'lere kadar dolu.

Evet, bu durum ekonomik hareketlilik adına sevindirici ama bir yandan da oturup şapkayı önümüze alıp bir düşünmek, bir bakmak lazım. Çünkü tüketici olarak bir taraftan da yetmiyor diye şikâyet ediyoruz.

Evet Dostlarım, benim değinmek istediğim bir başka konu daha var. Bizim bir senedir kurmuş olduğumuz bir hayır derneğimiz var. Bizler Osmanoğlu Yardımlaşma Derneği olarak Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hayır faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Bu konuda bize gelen eleştirel bir soruya buradan cevap vermek istiyorum. Şöyle soruluyor; "Neden kurbanlarınızı Türkiye içinde kesmiyorsunuz? "

Şöyle cevap verebilirim; Bizim Türkiye'de fiyatımız 3.600 ve küçükbaş kesiyoruz, hisseli kesmiyoruz bu nedenle de talep görmüyoruz. Yardımlar, bağışlar için biz de Afrika'yı hedef aldık. Bu bizim Afrika'ya ikinci gidişimiz. Daha önce Kurban'dan iki ay önce gidip durumlara bakmıştık. Geçen sene de yazdım, şimdi de yazıyorum inanın öyle aileler var ki durumlarını anlatmaya kalem yetmez, ifade yetmez. Hani açlık sınırı diyoruz ya yoksulluk sınırı diyoruz ya işte o sınırın altı var mıdır diye sorsalar evet vardır derim. Çünkü biz o sınırın çok altında yaşayan aileler gördük.

Hani senede bir kere et gören aileler vardır yoksulluk sınırı altında olan işte hayatında ya hiç et yememiş olanlara ne demeli?

Evet dostlarım hayvanı sadece dört ayaklı, tüylü bir canlı olarak görmüş ama bir kere bile et yememiş aileler var Burkino Faso'da. Biz bu aileleri tespit ettik. Allah'ın izniyle yaklaşık 5.000 aileye kurban dağıtım sözü verdik. Allah'ın izniyle 5.000 kurbanı tamamlamaya niyet ettik. Bakalım bu sayıyı doldurabilecek miyiz, dolduramayacak mıyız bayramın 2. Gününün sonu belli olacak.

Bayramda keseceğiniz kurbanları Allah kabul etsin. Bir yandan imkanları kısıtlı olup "Acaba paramı Kurban için mi harcasam tatile mi ayırsam?" diyenler var, bir yandan her ikisini yapma imkanına sahip olanlar var.

Bazıları da hem kurban kesmek hem tatil yapmak hem de tatildeki harcamalar için bankadan kredi çekiyor. Benim çevremde şahit olduğum arkadaşlarım da var bu şekilde kredi çekerek tatili, bayramı yerine getirebilmek için.

Bizim milletimizde kurban vecibesi, adeta bir vecibe olmanın üzerine çıkmış, milli bir adet haline gelmiş. Kurban farz değil kredi çekip çekmek şart da değil ama milletimiz böyledir, gerekirse borç alır o Kurban mutlaka keser. Bu da bizim milletimize has bir özellik.

Hayır sahipleri de var onlar da hayırda yarışanlar hem ailesini hem yoksulları gözetenler. Allah hepimizin kurbanlarını kabul etsin.

Evet tatil beldelerine bir canlılık, bir hareket gelecek. Geçen sene lahmacunun ayranla 80 liraya satıldığını duyduk da bu sene galiba 250 liradan tavan yapacak. Ve hatta 250 liranın üstünde bir fiyat olabilir. İsraf etmekten sakınmak, fırsatçılara da meydanı bırakmamak lazım.

Tatil için illa ki çok lükse kaçmaya gerek yok. Asgari ücretli bile olsanız, ailede başkaları da biraz çalışıyorsa parayı biriktirip çok küçük ücretle bir tatil yapılabiliyor.

İstanbul'da yaşıyorsanız bir sahilde çok uzağa gitmeden güzel bir yemek, ufak bir gezinti ile de tatil yapmış olursunuz. Benim için en güzel şey bir simit, yanında küçük bir beyaz peynir ile bir ağacın altında oturup dinlenmek. Bu benim için gerçekten en güzel tatillerden biridir.

Biz tatili unuttuk. Bazı dostlarımız bize yazar "Vay Orhan Bey çok iyi geziyorsunuz" diye. Ben onlara kızmıyorum çünkü dışardan bakınca öyle görünüyor ama bizim gezme olayımız çoktan bitmiştir. Biz dernek çalışmaları sebebiyle Rabbimin verdiği sıhhat ve güç dahilinde her zaman hayırla ilgili koşturma içerisinde bulunuyoruz. Rabbim kabul etsin.

Evet Dostlarım,
Tekrar bir Kurban Bayramı'nı daha geçireceğiz inşallah. Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum. Lütfen arabayla gidecek olan kardeşlerimiz hızlarına dikkat etsin, trafik kurallarına dikkat etsin Allah kurbanlarınızı kabul etsin teşekkür ediyorum. Allah'a emanet olunuz!

Yorum ve önerilerinizi, fikirlerinizi bana ogunhaber.com ve sosyal medya hesaplarım üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Melike
    Mert efendi ceddine küfr edenlerin, laf söyleyenlerin yeri yok bu Mecliste..Doğru posta Fransaya..Etle kemiği ayıramazsin.. Vatan sevgisi olmayan insanlar.. Allah sizin hakkınızdan gelecek..
  • Melike
    Sayın Şehzademiz İnşallah bu yazılarınızı bir kitap haline getirirsiniz. Bizlerde Şehzadenin Maceraları Anıları adlı değerli bir esere kavuşmuş oluruz. Farklı dillere de çevrilir. O, ülkelerin insanlarıda okurlar ve görürler ki..Osmanlı 7iklim..4bucak..
  • mert
    ne şehzadesisin dayı sen. cumnuriyet kuruldu 100 yıl önce. kendinize gelin, haddinizi bilin. ayrıca 'son sultan 'Neslişah Sultan'' 2012'de vefat etti.