Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Demokrasinin rafa kaldırıldığı tarih..

Değerli dostlarım, 17 Eylül 1961 Türk demokrasi tarihine en kara harflerle yazılmış bir gündür. Sayın Adnan Menderes'in şehit edilmesi ülke tarihine karanlık ve acı bir iz bırakmıştır.
Demokrasinin rafa kaldırıldığı tarih..
1961 darbe sürecinde kendini bilmez bir cunta tarafından demokrasi yok edilip memleketini seven, hizmet eden, seçilmiş saygın bir başbakanı ve çalışma arkadaşlarını idam ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti neden kurulmuştu?
Monarşiyi kaldırmak, bir hanedan, bir aile tarafından yönetilmek yerine halkın seçtiği kişiler tarafından yönetilmek amacıyla kurulmuştu. Peki neden halkın seçtiği kişilere darbe yapıldı, neden halkın iradesine saygı gösterilmedi?

Bu zihniyetin demokrasiyi bahane ederek yakın geçmişte Sultan Abdülaziz Han'ı şehit eden zihniyetten ne farkı var?

Onlar çete oluşturup kanunsuz yollarla masum bir sultanı şehid ettiler, bunlar demokrasiyi hiçe sayıp, kanunun arkasına sığınarak, seçilmiş bir başbakanı idam ettiler. Zihniyet aynı zihniyet.

Allah bu ülkeye bir daha öyle karanlık günler yaşatmasın.
Merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Allah onlardan gani gani razı olsun, bu millet sizi asla unutmayacak!

Sözlerimi şairler sultanı Necip Fazıl'ın Sayın Menderes'e yazmış olduğu hüzün dolu satırlarla noktalıyorum. Allah'a emanet olunuz!

Zeybeğim kalkamaz dirilemez mi? Odası mühürlü girilemez mi? Şu ters akan sular çevrilemez mi?
Kır at zincirlenmiş ufuk sahipsiz. Han kayıp hancı yok konuk sahipsiz. Baş köşede sırma koltuk sahipsiz.
Zeybeğim; dünyayı aldın götürdün. Bir öldün beni de binbir öldürdün!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın