Her şeyin bir vakti vardır.. Kabağın da bir sahibi var..

Vaktiyle bir derviş berbere gidip; 'Vur usturayı berber efendi' der. Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar ve diğer tarafa usturayı vuracakken, mahallenin kabadayısı içeri girer.
Her şeyin bir vakti vardır.. Kabağın da bir sahibi var..
Doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmış tarafına sert bir tokat atarak: "Kalk bakalım kabak, kalk da tıraşımızı olalım" diye bağırır.

"Dövene elsiz, sövene dilsiz" olan, halktan gelen her şeyin Hak’tan geldiğine inanan derviş, sabreder. Fakat kabadayının tıraş esnasında da dili durmaz, sürekli alay eder derviş ile: "Kabak aşağı, kabak yukarı..."

Nihayet tıraş biter, kabadayı dükkandan çıkar. Henüz birkaç metre gitmiştir ki, kontrolden çıkan bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelerek kabadayıyı altına alıp sürükler. Kabadayı oracıkta feci şekilde can verir. Berber dervişe bakar, sorar:
"Biraz ağır olmadı mı derviş efendi?"
Derviş düşünceli bir şekilde cevap verir:
"Vallahi gücenmedim ona. Hakkımı da helal etmiştim. Gel gör ki, kabağın da bir sahibi var. O gücenmiş olmalı!"
Ne demiş Yunus Emre;
Olsun be aldırma Yaradan yardır...
Sanma ki zalimin ettiği kârdır...
Mazlumun ahı indirir şâhı...
Her şeyin bir vakti vardır..
Davası Hakk olan da ... Davasını savunmaktan, dile getirmekten asla korkmasın! Davası Hakk olanın hamisi Allah olur.
Allah en doğrusunu bilir .
Vesselam...
Selam ve dua ile Allah'a emanet olunuz!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • RECEP BAŞBUĞ
  Maseellah.ne güzelde örnek verilmiş bu da yakışır.Asalet bambaşka.birsey Adap bambaşka.Terbiye ahlak bambaşka.Edep ya hu edep.Sehzademizin yolu Dedelerinin yolu dedelerimin yolu.Maseellah.bizlere bu vatanı vatan eden.Tirnaklari dizleri ile kazıyarak gelen ecdadımız.Sadece bu dünya için değil obur dünya Ahiret.icin çalışan.Kayı boyundan osman oğulları.Biz onlardan razıyız Allah onlardan razı olsun...
 • Abdul haşim baydur
  Sabredin şehzadem elbet greçekler bir gün ortaya çıkar zalimlet ve hainler kimmiş görürler tarih trkerürden ibaretmiş allah yar ve yardıncınız olsun inşallah arkanızdayız allah sizlerden razı olsun bende iran türklerinden oğuzlardan avşar boyundanım bize doğuda küresinliler derler allah a emenet olun
 • Muazzez Aydoğan
  Aleyküm selam Aynen hiç bir varlık sahipsiz degil şehzademiz 🌷
 • Halit
  Şehzadem eyvallah
 • Murat Arslan
  Cok anlamli , Tesekkürler